Przedsiębiorstwo zawsze dostępne

Materiał partnera
opublikowano: 29-07-2015, 10:03

Rozwiązania mobilne stają się jednymi z podstawowych rozwiązań technologicznych stosowanych w firmach — od najmniejszych rodzinnych po wielkie globalne, a także wyspecjalizowane małe i średnie przedsiębiorstwa kooperujące z międzynaro dowymi koncernami

W dzisiejszych czasach coraz więcej klientów oczekuje, że informacje o firmie, produktach, opcjach zamawiania i potrzebne dane kontaktowe znajdą bez problemu w internecie. Te same wymagania mają przedsiębiorcy poszukujący informacji o swoich dostawcach czy statusie zamówienia. Najczęściej potrzebują ich od ręki, tu i teraz. Jak najszybciej dojechać, zrobić przelew bankowy, znaleźć numer telefonu? Szybki dostęp do informacji jest dzisiaj najważniejszy. Stały kontakt z klientami i podwykonawcami to konieczność. Firmy, które chcą być konkurencyjne, muszą szybko odpowiadać na zapytania klientów. Dlatego operatorzy telekomunikacyjni w swoich planach taryfowych umieszczają „paczki” z internetem. Dzięki temu przedsiębiorca niemal z każdego miejsca może uzyskać potrzebne informacje, a także udzielić odpowiedzi na pytania klientów. 

Jak najszybciej dojechać, zrobić przelew bankowy, znaleźć numer telefonu? Szybki dostęp do informacji jest dzisiaj najważniejszy. Stały kontakt z klientami i podwykonawcami to konieczność. Firmy, które chcą być konkurencyjne, muszą szybko odpowiadać na zapytania klientów. Dlatego operatorzy telekomunikacyjni w swoich planach taryfowych umieszczają „paczki” z internetem. Dzięki temu przedsiębiorca niemal z każdego miejsca może uzyskać potrzebne informacje, a także udzielić odpowiedzi na pytania klientów. 

Wszechstronne zastosowanie

Dostęp do internetu w smartfonie to standard, po prostu narzędzie pracy każdego właściciela firmy. Obecnie jest oferowany w technologii zapewniającej wysoką jakość, czyli LTE. LTE (Long Term Evolution) to następca dotychczas stosowanej technologii komórkowej 3G. Zapewnia zwiększoną prędkość pobierania danych. To technologia kilkakrotnie szybsza niż 3G. Jest też stabilna — na dostęp nie wpływa liczba użytkowników, a więc łącze nie zwalnia w godzinach informacyjnego szczytu.

Dzisiejszy przedsiębiorca do swojej pracy potrzebuje pakietu usług telekomunikacyjnych za niską cenę. Tu z pomocą przychodzi oferta Orange dla Firm, w ramach której za 15,25 zł +VAT miesięcznie można rozmawiać bez limitu i korzystać z 500 MB internetu LTE. To obecnie najtańsza oferta na rynku.

Według przeprowadzonej przez firmę badawczą IDC analizy „Exploring the Impact of Mobile Messaging on Customers, Employees, and Operations”, w firmach w USA, Wielkiej Brytanii i ośmiu innych krajach Unii Europejskiej mobilne rozwiązania komunikacyjne są w biznesie wręcz niezbędne. Wykorzystuje się je, aby usprawnić procesy biznesowe, zwłaszcza kiedy chodzi o obsługę klienta, poprawić komunikację wewnątrz firmy, a także w sprzedaży i marketingu.

Z 600 ankietowanych aż 82 proc. wskazało, że SMS jest wciąż skutecznym narzędziem powiadamiania klientów. Respondenci zauważyli też, że komunikacja mobilna ma kluczowy wpływ na wzrost świadomości marki wśród klientów (największa grupa badanych — 59 proc. w Wielkiej Brytanii).

Zdaniem 72 proc. badanych komunikacja mobilna ma wielki, czasem nawet główny wpływ na relacje z klientami. Najczęściej wykorzystywane są w niej przypomnienia o wizytach, informacje o statusie zamówienia, powiadomienie o przesyłce, ofertach specjalnych lub przypomnieniach o płatnościach. SMS-y i narzędzia Push są także wykorzystywane do badania zwyczajów i potrzeb klientów. Takie badania najczęściej prowadzą małe i średnie firmy z branż medialno-rozrywkowej, usług finansowych, ochrony zdrowia i turystyki. 

W średnich i większych przedsiębiorstwach 21 proc. pracowników działów personalnych zadeklarowało, że stosuje wiadomości tekstowe do komunikacji z pracownikami, przy czym 15 proc. dzięki SMS-om ma lepszą komunikację z pracownikami terenowymi, zaś 14 proc. przy pomocy SMS-ów prowadzi działania dla pracowników. Najczęściej przy pomocy wiadomości tekstowych działy HR dostarczają pracownikom informacje o firmie. Często także monitorują czas pracy, prowadzą ankiety wśród pracowników czy przypominają np. o badaniach okresowych.

Z kolei działy bezpieczeństwa i IT realizują swoje zadania także poprzez aplikacje mobilne i wiadomości tekstowe. W ten sposób uwierzytelnia się logowanie do systemów informatycznych firmy, przesyła alerty bezpieczeństwa, powiadomienia, a nawet komunikaty biznesowe. Coraz częściej stosowane są aplikacje mobilne czatowania wewnętrznego w sieci firmowej. W ten sposób na „mobilnej firmowej tablicy ogłoszeń” pracownik może od innego pracownika np. kupić tanio samochód.

Coraz częściej e-mail, powiadomienia Push i wiadomości tekstowe stają się tak- że jednym z głównych kanałów dla działów marketingu i sprzedaży, zwłaszcza w małych i średnich firmach. Dzieje się tak głównie w przedsiębiorstwach europejskich — 69 proc. respondentów uważa, że komunikacja mobilna znacząco wspiera dystrybucję produktów i usług. Co ciekawe, uważają, że sprzedaż i marketing są w równym stopniu wspierane przez internet mobilny i przez sklepy stacjonarne oraz katalogi produktowe.

W korzystaniu z zalet mobilności stosunkowo najdalej poszły firmy turystyczne, z których 87 proc. już wprowadziło albo właśnie prowadzi pilotaż programu z zakresu marketingu przy użyciu urządzeń mobilnych. Takie programy w większości dotyczą promocji i mają pogłębić interakcję klientów z firmą, a także — co najważniejsze — zwiększyć sprzedaż.

Coraz więcej urządzeń mobilnych

Według analityków IDC, w każdej z najważniejszych dziedzin działania małego i średniego przedsiębiorstwa komunikacja mobilna ma coś ważnego do zaoferowania. Pozwala bowiem poprawić relacje z klientem, zdobywać jego lojalność, ułatwiać działania na rzecz pracowników i zwiększać możliwości wspomagania ich pracy albo nawet bezpośrednio przekłada ofertę na sprzedaż i marketing. Według ankietowanych menedżerów małych i średnich firm wdrożenie takich rozwiązań mobilnych kojarzy się jednoznacznie z poprawą konkurencyjności firmy i uzyskiwaniem przez nią lepszych wyników finansowych.

Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie i integrację mobilnych rozwiązań komunikacji, takich jak SMS-y czy powiadomienia telefoniczne (powiadomienie Push) ze stosowanymi przez nie rozwiązaniami informatycznymi. I przybywa w firmach urządzeń mobilnych. IDC prognozuje, że w tym roku na świecie sprzeda się 1,447 mld smartfonów, czyli o około 11 proc. więcej niż w 2014 r. Sprzedaż tabletów wyniesie 234,5 mln, czyli o 2,1 proc. więcej niż w 2014 r. Do 2018 r. sprzedaż smartfonów i tabletów na świecie ma urosnąć, według IDC, o 44 proc.

Ciekawa przyszłość

IDC wskazuje też nowe tendencje, które będą kształtowały w najbliższym czasie rynek dostępu mobilnego, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. Coraz popularniejsze staną się urządzenia hybrydowe, łączące funkcjonalności z różnych rozwiązań — tabletów, smartfonów i notebooków. Na początek wzrośnie sprzedaż hybrydy smartfonu i tabletu czy phabletu, którego wyświetlacz ma ponad 5 cali. Taki rozmiar ułatwia nawigację internetową i zapewnia większą niż tabletów poręczność. Będzie też coraz wię- cej lekkich ultrabooków i komputerów 2w1, które mają jednocześnie klawiaturę i odłączalny wyświetlacz, będący w rzeczywistości tabletem. Takie urządzenia mają zalety notebooków i tabletów i ze względu na uniwersalność są coraz częściej stosowane w małych i średnich firmach.

Analitycy wskazują też na stopniowy wzrost popularności bardziej rozbudowanych laptopów. Jeśli bowiem biuro ma być mobilne i możliwe do przenoszenia razem z właścicielem firmy, to komputer stacjonarny staje się balastem. Lepszy jest rozbudowany notebook jako dodatek do phabletu i małego smartfona. Co ciekawe, według magazynu „Wired” takie właśnie mobilne biuro najchętniej widzą właścicielki małych firm. Jest łatwe do przeniesienia, uruchomienia i „rzeczywiście podręczne”, jak stwierdziły ankietowane bizneswoman.

Jedną z ciekawych nowości jest internet samochodowy. Oznacza to dostęp do Wi-Fi dla wszystkich pasażerów. Polecany jest szczególnie firmom transportowym. Dzięki niewielkiemu modemowi, który wkłada się do gniazda zapalniczki, uczestnicy podróży mają dostęp do stron WWW. Dostęp jest zabezpieczony hasłem. Połączenie jest niezależne od typu samochodu i jego lokalizacji. Usługę tę warto połączyć z Nawigacją Orange. Daje to dostęp do map online, które są na bieżąco aktualizowane, umożliwiając np. omijanie korków czy robót drogowych. Nie ma dodatkowych opłat za transmisję danych, oprogramowanie i aktualizację.

Wdrożenie rozwiązań mobilnych w małym lub nawet średnim przedsiębiorstwie może się wydawać wielkim przedsięwzięciem informatycznym, wymagającym długich miesięcy i sporych nakładów finansowych. Nie jest tak. Niemal wszystkie usługi i rozwiązania dostępu mobilnego może zapewnić małym i średnim firmom operator telekomunikacyjny. Ich wdrożenie nie jest drogie i trwa krótko. Takimi rozwiązaniami dla MSP dysponuje Orange.

Dla bankowości i księgowości

Urządzenia mobilne nie tylko pozwalają wykonywać połączenia i wyszukiwać informacje w internecie. Smartfon czy tablet z dostępem do sieci ułatwiają też korzystanie z usług bankowych oraz obsługę księgową. I tu Orange dysponuje ofertami w ramach usług mobilnych. Jedną z nich jest Orange Finanse.

Aplikacja Orange Finanse do korzystania z usług bankowych zainstalowana na smartfonie wymaga opłat za transfer danych. Oszczędnością, poza niższymi kosztami, jest też zysk na czasie, który trzeba by poświęcić na dojazdy do banku i konieczność prowadzenia w nim operacji finansowych. Usługa Orange Finanse zapewnia bezpłatne otwarcie i prowadzenie konta, wydanie i korzystanie z karty debetowej. Można otworzyć konto pomocnicze do głównego konta firmowego. Dzięki temu rozwiązaniu firma uzyskuje łatwy dostęp do karty debetowej na smartfonie i możliwość płatności mobilnych przy użyciu technologii NFC, czyli telefonem komórkowym poprzez zbliżenie go do terminalu w kasie. Płatności takie odbywają się bez dodatkowych opłat, a zabezpieczenie polega na podaniu numeru PIN.

Księgowość jest dla każdej firmy newralgiczna. Także w tej dziedzinie Orange dysponuje ważnym rozwiązaniem, stworzonym z myślą o małych i średnich firmach. SuperKsięgowa to usługa dostępna w stałym abonamencie przez przeglądarkę WWW w formie aplikacji internetowej. Pozwala m.in. szybko wypełnić faktury, nauczyć się prostej księgowości, rozliczyć z ZUS-em i Urzędem Skarbowym bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wykorzystując kontekstową pomoc, można łatwo zaksięgować wydatki i przychody, wystawić faktury czy dokumenty rachunkowe. SuperKsięgowa zawiera również na bieżąco aktualizowane przepisy.

A że nie każda firma ma takie same wymagania co do księgowości, więc SuperKsięgowa jest usługą zróżnicowaną, dostępną w różnych formach zależ- nie od wielkości i potrzeb. W podstawowej formie umożliwia sprawne i proste księgowanie wydatków i przychodów za pomocą przeglądarki WWW. Bardziej zaawansowana wersja umożliwia rozliczenia rachunków przez licencjonowaną księgową. Poprawność i bezpieczeństwo działania usługi gwarantuje sztab specjalistów od rachunkowości, którzy dbają o prawidłowe prowadzenie księgowości i mają ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane