Przedwczesne obawy o polski deficyt

opublikowano: 20-03-2019, 22:00

Alarmujące doniesienia o niekontrolowanym wzroście zadłużenia budżetu państwa są nieuzasadnione — takie przesłanie płynie z opinii ekonomistów

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w okresie styczeń-luty budżet państwa zrealizował 16,7 proc. dochodów i 15,8 proc. wydatków przewidzianych na cały 2019 r. W liczbach bezwzględnych oznacza to wydanie 65,6 mld zł przy jednoczesnych dochodach na poziomie 64,8 mld zł. W konsekwencji, w odróżnieniu od dwóch poprzednich lat, budżet już w drugim miesiącu roku zanotował deficyt w wysokości 800 mln zł. W porównaniu z analogicznym okresem minionego roku dochody budżetu państwa wzrosły o 2,8 mld zł. Motorem napędowym wzrostu były dochody z podatków dochodowych — wzrosły one odpowiednio o 12,8 proc. z PIT i o 7,9 proc. z CIT.

Najgorzej wygląda sytuacja z akcyzą — tutaj wpływy zmniejszyły się o 4,8 proc. r/r (ok. 500 mln zł). Jednocześnie wydatki były, względem stycznia-lutego 2018 r., wyższe o 8 mld zł (13,9 proc). Głównym winowajcą okazały się zwiększone wpłaty do Unii Europejskiej (o 3,4 mld zł więcej) oraz dotacje dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które pochłonęły kolejne prawie 2 mld zł więcej z państwowej kasy. Karol Pogorzelski, ekonomista ING Banku Śląskiego przyczyn spadku dochodów z akcyzy każe szukać w ustawieprądowej obniżającej ceny energii elektrycznej.

— Są wynikiem zlikwidowania akcyzy na energię. Ponadto akcyza jest podatkiem, który słabo sobie radzi od dłuższego czasu — jej dynamika w całym ubiegłym roku urosła o 5,6 proc. wobec 11 proc. wzrostu przychodów z VAT i 13 proc. z PIT — tłumaczy analityk ING.

Podsumowując środowe dane, Karol Pogorzelski z ING Banku Śląskiego studzi emocje, prognozując jednak zwiększenie deficytu na koniec roku.

— Według nas deficyt w 2019 r. wzrośnie do 1,7 proc. PKB z 0,7 proc. w 2018 r. O tym jednak było już wiadomo w momencie, kiedy ogłaszano nowe propozycje wydatkowe pod szyldem Nowej Piątki. Zwiększenie wydatków na FUS to na przykład zupełnie rozsądne prefinansowanie wydatków na 13. emeryturę, która ma urzeczywistnić się w maju. Ciągle jednak trzeba pamiętać, że 1,7 proc. to zdecydowanie mniej niż próg 3 proc. PKB, którego przekroczenie grozi interwencją Komisji Europejskiej w ramach procedury nadmiernego deficytu. Dziwią mnie zatem żywiołowe reakcje teraz, gdy wychodzi budżet za dwa pierwsze miesiące roku, kiedy wyniki często są niemiarodajne ze względu na księgowe zabiegi MF związane choćby ze zwrotem VAT — konkluduje ekspert ING Banku Śląskiego.

Budżet na 2019 r. zakłada 387,6 mld zł dochodów i wydatki na poziomie 416,1 mld zł, co ma przynieść deficyt w wysokości 28,5 mld zł.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik .

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu