PRZEGLĄD PRASY -- 1 marca

01-03-2002, 08:11

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 1 marca.

RZECZPOSPOLITA

Kompromis w sprawie sprzedaży ziemi cudzoziemcom został przesądzony. W czwartek komisarz ds. rozszerzenia UE Guenter Verheugen przyznał w Warszawie, że przedstawiona mu przez polski rząd porpozycja od kiedy będzie naliczany czas dzierżawy polskiej ziemi jest "do przyjęcia". (s.A1)

W atmosferze skandalu odbyła się w czwartek debata Sejmu nad uchwałą w sprawie skłonienia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżenia stóp procentowych. Dyskusję przerwano, by kontynuować ją dzisiaj w obecności prezesa NBP Leszka Balcerowicza. (s.A1 i B1)

W najbliższym czasie rząd oczekuje przedstawienia przez zarządy najwiekszych spółek państwowych raportów otwarcia, powiedział premier Leszek Miller po spotkaniu z władzami tych firm. (s.B1)

Polski Dom Wydawniczy rozmawia z Agorą i dwiema innymi firmami o sprzedaży wydawnictwa "Kobiety i Życia". (s.B1)

Już w 2003 miałoby nastąpić zrównanie wieku emerytalnego mążczyzn i kobiet oraz objęcie wsi podatkiem dochodym, zapowiada wicepremier Marek Belka. Według niego trwają prace, które powinny się zakończyć likwidacją lub połączeniem niektórych agencji i funduszy celowych. (s.B2)

W czwartek Janusz Zemke, wiceminister obrony narodowej potwierdził informacje o podpisaniu kontraktów zbrojeniowych na dostawy sprzętu do Indii. Nie chciał podać szczegółów. Wiadomo, że sprzęt dostarczą firmy Bumar Łabędy i Przemysłowe Centrum Optyki. (s.B3)

Na czwartkowym spotkaniu w Nafcie Polskiej przedstawiciele węgierskiego koncernu paliwowego MOL podtrzymali swoje zainteresowanie zakupem akcji Rafinerii Gdańskiej. Nafta Polska dotychczas nie doszła jeszcze do porozumienia z innym potencjalnym inwestorem, Rotch Energy. (s.B4)

Niemiecki koncern RWE chce wziąć udział w prywatyzacji polskiej energetyki. Zainteresowany jest zarówno producentami, jak i dystrybutorami energii. (s.B4)

Według Andrzej Piaseckiego, przewodniczącego rady nadzorczej firmy PIA Piasecki, spółka jeszcze w tym roku powinna pozyskać branżowego inwestora strategicznego. Z zaplanowanej emisji obligacji firma chce pozyskać od 40 do 60 milionów złotych. (s.B4)

Do 826 milionów dolarów zwiększył się w styczniu deficyt obrotów bieżących bilansu płatniczego. Było to o 326 milionów dolarów więcej niż w grudniu, ale o 130 milionów dolarów mniej niż rok wcześniej. (s.B6)

GAZETA WYBORCZA

Prawdopodobnie dopiero dziś rządowy zespół, którym kieruje wicepremier Marek Belka, zadecyduje o losach restrukturyzacji PGNiG. Przygotowany przez zarząd projekt wprowadzenia spółki na giełdę nie został przyjęty przez radę nadzorczą. (s.22)

Stronie polskiej zależy na gwarancjach, że nie będzie na początku swojego członkostwa w UE płatnikiem netto, czyli nie będzie więcej wnosić do unijnego budżetu, niż dostawać. Unijni politycy, jak np. komisarz Guenter Verheugen mówili, że nie wyobrażają sobie takiej sytuacji. (s.22)

Niemiecki Deutsche Bank wycofuje się z bankowości inwestycyjnej w Polsce. Jak podał bank, jest to spowodowane koniecznością dostosowania się do nowych warunków rynkowych w dobie spowolnienia gospodarki światowej i wzrostu konkurencyjności po atakach na USA. (s.30)

Związek Banków Polskich (ZBP) ostrzega, że z powodu zawiłego systemu opłat, klienci będą musieli sami obliczać podatek od zysków z oszczędności. Resort finansów jest innego zdania. Uważa, że banki są technicznie przygotowane, by od marca podatek ten rozliczać. (s.30)

W czwartek akcjonariusze mniejszościowi olsztyńskiego Stomilu chcieli skłonić francuskiego Michelina do zapłaty odszkodowań za transfer zysków za granicę. KPWiG zaapelowała do obu stron o opamiętanie. (s.30)

Prawie całą radę nadzorczą największego polskiego banku detalicznego PKO BP zamierza odwołać w przyszłym tygodniu minister skarbu Wiesław Kaczmarek, Gazeta dowiaduje się nieoficjalnie. Nowym szefem rady ma zostać Krzysztof Pietrasiewicz za Związku Banków Polskich. (s.31)

PRAWO I GOSPODARKA

W czwartek strategia gospodarcza rządu "Przedsiębiorczość - rozwój - praca" została przyjęta przez Sejm. Dzień wcześniej obrady rozpoczęły się przedstawieniem posłom czterch głównych programów strategii. (s.1)

Prezes Clif-a Dariusz Baran zapowiedział, że pod koniec marca bieżącego roku, złoży rezygancję z zajmowanego stanowiska. Nieoficjalnie wiadomo, że jendemu z banków zależy na przejęciu klientów i wierzytelności spółki. (s.6)

Dyrektor zarządzający Fitch Ratings Richard Hunter powiedział, że największą presję na fuzję PKN Orlen, OMV i MOL-a wywiera rynek kapitałowy. Dodał jednak, że fuzja ta jest mało prawdopodobna. (s.7)

PARKIET

Najprawdopodobniej dziś wyznaczona zostanie data zgromadzenia wierzycieli Elektrimu. Zarząd spółki chce, by odbyło się ono w drugiej połowie kwietnia. Prezes holdingu Jacek Krawiec twierdzi, że szanse na osiągnięcie porozumienia z wierzycielami są bardzo duże. (s.1 i 2)

Na czwartkowej sesji o ponad 12,6 procent zostały przecenione akcje Apeximu i osiągnęły najniższą cenę w historii spółki. Wciąż nie wiadomo, czy wierzyciele warszawskiej firmy zgodzą się na zaproponowany przez nią układ. (s.2)

KGHM może odzyskać lub mieć zaliczone na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych około 100 milionów złotych. To efekt wyroku NSA, który chylił decyzje urzędników skarbowych sprzed kilku lat. (s.3)

Skosolidowane przychody grupy Budimeksu wzrosły w 2001 roku o sześć procent do 2,5 miliarda złotych. Holding zamknął rok stratą netto w wysokości 17 milionów złotych. (s.3)

Nowy zarząd PKN Orlen spotkał się z przedstawicielami przeszło 600 stacji patronackich, którzy są niezadowoleni ze współpracy z płockim koncernem i nie wykluczają nawet zmiany partnera, dowiedział się Parkiet. Strony dały sobie miesiąc na wypracowanie nowych zasad współpracy. (s.4)

BRE Bank zawarł porozumienie z dwoma akcjonariuszami Pozmeatu, dotyczące m.in. wspólnego utrzymania posiadanych pakietów akcji i wstępnego głosowania na WZA. Dzięki temu bank kontroluje prawie 50 procent kapitału i głosów spółki. (s.5)

Maria Wiśniewska, prezes banku Pekao SA, powiedziała, że stosowana przez bank w 2001 roku taktyka marży odsetkowej teraz byłaby nieracjonalna. Dodała, że działanie na warunkach niskiej marży będzie normalnym zjawiskiem po wstąpieniu Polski do UE. (s.6)

PULS BIZNESU

Będziński Zakład Elektroenergetyczny (BZE) przyznaje, że przekazał na konta KFI Colloseum oraz firm i osób powiązanych około 360 milionów złotych. Podkreśla jednak, że spółka ta miała upoważnienie Polskich Sieci Elektroenegetycznych do egzekwowania długów i że BZE nie jest winny kłopotów PSE. (s.3)

W 2001 roku Ciech będzie miał stratę netto, m.in. na skutek zdeponowania środków w feralnym domu maklerskim Sur5.net. W środę zarząd holdingu przedstawił radzie nadzorczej negatywną ocenę sytuacji spółki. (s.5)

Unijny komisarz Guenter Verheugen nie wystąpił podczas wizyty w Polsce w obronie inwestycji Eureko w PZU. Uznał, że nie będzie zajmował się sprawami prywatnej spółki. Tymczasem wewnątrz PZU rysuje się rywalizacja nowych zarządów o wpływy w grupie. (s.6)

Sześciu z ośmiu członków rady nadzorczej Elektrimu, w tym obecny prezes i wiceprezes, nie wyraziło 18 grudnia 2001 roku zgody na złożenie wniosku o postępowanie układowe z wierzycielami. Zarząd spółki zwrócił się wówczas do rady o akceptację tej propozycji. (s.8)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 1 marca