PRZEGLĄD PRASY -- 11 czerwca

Swarzędz Meble Spółka Akcyjna
opublikowano: 11-06-2003, 07:50

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 11 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

We wtorek rząd przyjął założenia do budżetu na przyszły rok. Zapisano w nich, że deficyt wyniesie 33,1 miliarda złotych. Jednak by osiągnąć tak niską wartość, do dochodów doliczono dziewięć miliardów złotych wpływów z rezerwy rewaluacyjnej NBP, a w wydatkach pominięto 11,9 miliarda złotych dotacji na fundusze emerytalne. (s.A1, A8, B1, B3)

Prezydent Aleksander Kwaśniewski nie zaapeluje o dymisję premiera Leszka Millera. Jego zdaniem, decyzja w sprawie dalszego istnienia gabinetu premiera należy do Sejmu. (s.A1, A3)

Zlikwidowanie od przyszłego roku wszystkich ulg i zwolnień oraz wprowadzenie jednolitej stawki PIT w wysokości 18 procent nie będzie opłacalne dla części podatników, którzy korzystają dziś z ulg - wynika z analizy Rzeczpospolitej. Straciliby na tym wszyscy ci, którzy miesięcznie zarabiają od 1.200 do 3.000 złotych. (s.B1, B3)

W wywiadzie dla Rzeczpospolitej Marek Piechocki, prezes i współzałożyciel LPP, która prowadzi sieć sklepów z odzieżą Reserved, powiedział, że firma "zrobi wszystko", by w 2005 roku mieć 200 sklepów, zaś nowa marka zostanie wprowadzona prawdopodobnie w przyszłym roku. (s.B2)

Polski rynek informatyczny powiększył się o siedem procent i osiągnął w ubiegłym roku wartość 3,1 miliarda dolarów (około 12,8 miliarda złotych). Mimo wzrostu rynku, wiele działających na nim firm uskarża się na załamanie koniunktury - ocenia doroczny raport pisma Computerworld. (s.B4)

Raport roczny Mostostalu Export zostanie opublikowany w najbliższy piątek. Dzień wcześniej wyniki będzie omawiała rada nadzorcza. Od tego, jak potoczy się jej posiedzenie, będzie zależało stanowisko niektórych akcjonariuszy finansowych na WZA, które odbędzie się 30 czerwca. (s.B5)

Według analityków, Bankowi Handlowemu potrzebny jest prezes, który będzie umiał zwiększyć przychody spółki oraz znacznie obniżyć koszty. Powinien też namówić właścicieli, żeby zainwestowali w masową obsługę klienta detalicznego. (s.B7)

Popyt na akcje TPSA sprzedawane w czerwcu przez Kompanię Węglową (KW), zgłoszony przez polskich i zagranicznych inwestorów finansowych, ponad 2,5 raza przekroczył liczbę oferowanych papierów - wynika z informacji uzyskanych przez Rzeczpospolitą od BDM PKO BP i ING Securities, domów maklerskich pośredniczących w transakcji. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

PGNiG ogłosiło konkurs na stanowisko prezesa spółki. Tymczasem warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie ewentualnych nieprawidłowości przy podpisywaniu ostatniego porozumienia o dostawach do rosyjskiego gazu. (s.20)

W rozmowie z Gazetą, Jerzy Miller, od marca prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zastrzegł, że żadnym argumentem dla pracy w agencji nie jest przynależność partyjna. Zaznaczył też, że "nie ma takiej możliwości", by z powodu opóźnień we wprowadzaniu systemu IACS rolnicy nie dostali dopłat. (s.23)

PARKIET

Ważą się losy debiutu Banku Austria Creditanstalt (BACA) na GPW. W najbliższych dniach ma wpłynąć do KPWiG prospekt emisyjny - wynika z nieoficjalnych informacji Parkietu. Niedawno Austriacy zarzekali się, że ewentualny debiut w Warszawie jest możliwy najwcześniej w przyszłym roku. (s.1)

KGHM zalega z zapłatą 19,9 miliona złotych podatku VAT za 2001 rok - wyliczył Urząd Kontroli Skarbowej (UKS). Spółka odwoła się od tej decyzji do Izby Skarbowej, a jak będzie trzeba to i do NSA. (s.3)

BGŻ nie przedstawił na WZA ropozycji, wśród których miała się znaleźć uchwała o nowej emisji akcji dla EBOiR, choć miał to uczynić na początku tego tygodnia. Opóźnienie prawdopodobnie spowodowane jest protestami akcjonariuszy z sektora spółdzielczego, którzy obecnie negocjują sprzedaż akcji BGŻ. (s.3)

Papiery Netii należą w ostatnim czasie do najbardziej płynnych na warszawskim parkiecie. Stroną kupującą są fundusze inwestycyjne, sprzedającym szwedzka Telia, jeszcze niedawno największy udziałowiec Netii. (s.3)

Nafta Polska chce, aby polskie firmy, które zamierzają udział w odbudowie Iraku, połączyły swoje siły. Z informacji Parkietu wynika, że Nafta chciałaby, aby do tworzonego przez nią konsorcjum przystąpił również PKN Orlen, lider konkurencyjnego porozumienia. (s.3)

Tadeusz Soroka, podsekretarz stanu w ministerstwie skarbu, powiedział Parkietowi, że decyzja o dalszych krokach odnośnie prywatyzacji Grupy Lotos spodziewana jest "pod koniec drugiej dekady czerwca", choć zaznaczył, że "warianty można mnożyć". Dodał, że Grupa Lotos ma szanse samodzielne przetrwać na rynku około 2-3 lat. (s.8)

PULS BIZNESU

Eksperci oceniający założenia budżetu na 2004 rok uznali je za zbyt optymistyczne. Ich zdaniem mało realne jest osiągnięcie 5-procenotwej dynamiki PKB. Nie wierzą także w wykorzystanie rezerwy rewaluacyjnej NBP. (s.5)

Ciech złożył w ministerstwie skarbu ofertę przejęcia skonsolidowanych państwowych zakładów farmaceutycznych. Po zamknięciu tej transakcji, w 2004 roku, zadebiutuje na giełdzie. (s.6)

Producenci i importerzy paliw będą płacić rocznie 95 złotych za każdą tonę benzyny i gazu wprowadzoną na rynek. Pieniądze mają iść na budowę dróg i autostrad. Przedstawiciele branży już zapowiadają podniesienie cen paliw. (s.9)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji. ((Autor: Adrian Krajewski; Redagowała: Olga Markiewicz; Adres internetowy: adrian.krajewski@reuters.pl, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700,

warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Swarzędz Meble Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 11 czerwca