PRZEGLĄD PRASY -- 11 lipca

Przemysław Barankiewicz
11-07-2002, 08:00

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 11 lipca.

RZECZPOSPOLITA

W Sejmie trwają prace nad projektami ustaw, które według szacunków Rzeczpospolitej zwiększają przyszłoroczne wydatku budżetowe o pięć miliardów złotych. Rząd zdecydował, że w roku 2003 wydatki budżetowe wyniosą 192,5 miliarda złotych, czyli o 7,4 miliarda więcej niż w roku bieżącym. (s.A1, B1)

Duże gospodarstwa w Polsce uzyskają wsparcie Brukseli identyczne z tym, jakie otrzymują zachodni farmerzy już po siedmiu latach od przystąpienia Polski do Wspólnoty. Dziś przyjeżdża do Polski unijny komisarz ds. rozszerzenia Guenter Verheugen. (s.A1, A3, B2)

Zagraniczni inwestorzy pozbyli się w ostatnich dniach obligacji skarbowych wartych prawie trzy miliardy złotych. Teraz, kiedy fala paniki minęła, czekają na to, co zrobi nowy minister finansów, Grzegorz Kołodko. Od jego wypowiedzi będzie zależało, czy zdecydują o wycofaniu się z inwestycjami z Polski, czy zostaną. (s.B1)

Rosyjski Łukoil przyznał w środę, że nie złożył oferty na akcje Rafinerii Gdańskiej (RG) z powodu braku porozumienia z Rotch Energy, choć nadal zainteresowany jest spółką. Ofertę złożył sam Rotch, ale mało prawdopodobne, by została ona teraz zaakceptowana przez Naftę Polską. (s.B3)

W pierwszym półroczu 2002 roku największe firmy pośrednictwa kredytowego udzieliły pożyczek na 3,5 miliarda złotych, czyli tylko o trzy procent więcej niż rok temu. Nie doszło do zmiany pozycji lidera. Pozostał nim Lukas, który udzielił ponad 24 procent wszystkich kredytów na rynku. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

W środę złoty odrobił część strat. Na zakończenie sesji za dolara płacono 4,163 złotego, a za euro 4,117 złotego. Polska waluta przestała słabnąć, mimo że nowy minister finansów Grzegorz Kołodko wciąż nie zdradził swoich planów. Skrytykował go za to milczenie Dariusz Rosati z Rady Polityki Pieniężnej (RPP). (s.1)

Dziś planowane jest dokończenie NWZA EuRoPol Gazu, polsko-rosyjskiej spółki zajmującej się tranzytem rosyjskiego gazu do Niemiec. Akcjonariusze zastanawiają się nad znalezieniem pieniędzy na dokończenie budowy pierwszej nitki gazociągu. (s.15)

Zdaniem Jacka Sochy, przewodniczącego KPWiG, afery podobne do tych w USA mogą się zdarzyć także w Polsce. Przykłady z USA pokazują, jak wielkim błędem była niemal bezgraniczna wiara w to, że biegły rewident jest jak wyrocznia, a jego podpis ostatecznie wyklucza jakiekolwiek wątpliwości, powiedział Socha. (s.18)

Szeptel definitywnie porzuca mocarstwowe ambicje budowy ogólnopolskiej sieci światłowodowej. W tym roku spółka zamierza jedynie dokończyć najpilniejsze inwestycje o wartości 40 milionów złotych. Pierwsze zyski łomżyński operator wypracuje najwcześniej w 2003 roku. (s.19)

PRAWO I GOSPODARKA

BRE Bank podał w środę, że zawarł porozumienie z największymi obligatariuszami Elektrimu, które zakłada, że bank bądź spółka z jego grupy kupi od obligatariuszy warszawskiego holdingu zrestrukturyzowane obligacje za 100 milionów euro. (s.4)

PARKIET

Rząd nie zdecyduje się po raz trzeci sprzedawać Rafinerii Gdańskiej (RG), Parkiet dowiedział się nieoficjalnie. W Ministerstwie Skarbu Państwa jest już gotowy nowy wariant rozwoju gdańskiej spółki. Zdaniem specjalistów, rosną szanse debiutu RG na GPW. (s.1)

Krakowski ComArch zainteresowany jest przejęciem działającej na rynku mediów komunalnych spółki Rector, dowiedział się nieoficjalnie Parkiet. Byłaby to druga akwizycja krakowskiej spółki. (s.3)

Rada nadzorcza PIA Piaseckiego przyjęła rezygnację prezesa Lecha Piaseckiego i powołała na jego miejsce Piotra Mroczkowskiego, związanego wcześniej z Elektrimem. (s.3)

PULS BIZNESU

Walne Polskich Hut Stali (PHS), czyli de facto resort gospodarki, podjęło uchwałę w sprawie emisji dla wierzycieli holdingu. Konwersja długów na walory PHS powinna zostać sfinalizowana na początku września. Realizacja tych planów zależała od zgody wierzycieli Huty im. Sendzimira na układ, która w środę została wydana. (s.5)

Przynajmniej do 2007 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) nie wycofa się z inwestycji w BOŚ. Bank może spokojnie stawiać na zwiększenie portfela kredytów proekologicznych, co ma mu pozwolić na osiągnięcie przyzwoitego zysku netto i zrealizowanie nowej strategii. (s.6,7)

Ministerstwo Gospodarki ma wątpliwości dotyczące upadłości Huty Ostrowiec. Chce, by sprawę zbadała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Także Stalexport nie jest przekonany, czy bankructwo spółki było zgodne z prawem i rozważa zaskarżenie decyzji o upadłości. (s.7)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 11 lipca