PRZEGLĄD PRASY -- 13 lutego

Przedsiębiorstwo Cukiernicze "Jutrzenka" SA
opublikowano: 13-02-2003, 08:09

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 13 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Wicepremierzy Marek Pol i Wiktor Christienko podpisali protokół dodatkowy do zawartego 10 lat wcześniej porozumienia o dostawach rosyjskiego gazu do Polski. Najważniejsze zmiany dotyczą redukcji importu o jedną trzecią w porównaniu z wcześniejszymi ustaleniami. (s.B1)

Projekt budżetu Unii Europejskiej na 2004 rok zakłada zwiększenie jego wydatków o 6,34 miliarda euro z powodu przyjęcia nowych członków. Jednocześnie obejmuje on zobowiązanie wypłaty nowym członkom 6,04 miliarda euro w latach 2005-2006. (s.B2)

Amerykański fundusz American-Arabian Investment&Development Holding Inc. razem z MG Rover chce zainwestować 250 milionów USD w Daewoo-FSO. W czwartek banki mają podpisać umowę o wyborze firmy Ernst&Young do badania oferty Rovera. (s.B2)

Prywatyzacja grupy ośmiu zakładów energetycznych - tzw. G8 - jest możliwa jeszcze w tym półroczu. Jeżeli nie dojdzie do transakcji, nastąpi konsolidacja. (s.B2)

Wicepremier, Grzegorz Kołodko, prognozuje, że w roku 2003 inflacja będzie oscylować w granicach 1-2 procent, jeżeli nie wystąpią jakieś nieprzewidywalne szoki zewnętrzne, a deficyt budżetowy w przyszłym roku nie będzie mniejszy niż w tym. (s.B3)

Ministerstwo Finansów nie zaakceptowało żadnej oferty złożonej na przetargu w środę obligacji 20-letnich i nie sprzedało tych papierów. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Oprócz trzech międzynarodowych gigantów prywatyzacją Polskich Hut Stali interesuje się również rosyjski koncern Siewierstal. (s.15)

Zdaniem dyrektora zarządzającego ComputerLandu, Sławomira Chłonia, związane ze sobą kapitałowo Prokom i Softbank powinny być wykluczone z przetargu na informatyzację PKO BP za to, że utworzyły dwa różne konsorcja. (s.22)

Sejm przyjął w środę ustawę o Banku Gospodarstwa Krajowego. W myśl ustawy BGK przejmie od NBP obsługę rachunków budżetu państwa. (s.22)

PARKIET

Sejmowa Komisja Skarbu Państwa zamierza interweniować w sprawie trwającej pięć lat prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej. Zdaniem posłów starający się o kupno akcji spółki PKN Orlen jest w stanie samodzielnie sfinansować transakcję. Posłowie chcą wykluczenia Rotch Energy. (s.1)

Ponad 312,6 milionów akcji Netii wejdzie dzisiaj do obrotu giełdowego. Walory obejmowane przez byłych wierzycieli firmy telekomunikacyjnej będą notowane oddzielnie od dotychczasowych. (s.3)

W pierwszych trzech latach po wejściu Polski do Unii Europejskiej trzeba znaleźć 6 miliardów złotych, aby polscy rolnicy dostali średnio 60 procent dopłat otrzymywanych przez farmerów z UE. Zdaniem Jarosława Kalinowskiego pieniądze na ten cel mogą pochodzić z funduszy przeznaczonych na pomoc dla rolników. (s.7)

PULS BIZNESU

W środę Bank Handlowy, jako ostatni z wierzycieli, uzgodnił wielkość swoich udziałów w spółce New Small Company. (s.3)

Dziś rada nadzorcza Polkomtela ma przyjąć jeden z wariantów wypłaty dywidendy, (s.5)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Oksana Patron; Redagował: Kuba Kurasz; Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przedsiębiorstwo Cukiernicze "Jutrzenka" SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 13 lutego