PRZEGLĄD PRASY -- 16 lipca

16-07-2003, 07:05

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 16 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Zadłużenie publicznych szpitali przekroczyło 5,5 miliarda złotych, a Narodowemu Funduszowi Zdrowia (NFZ) może zabraknąć ponad dwóch miliardów złotych, by zapłacić za wszystkie zakontraktowane świadczenia. Sytuację pogarsza - jak się dowiedziała Rzeczpospolita - nieplanowany wzrost wydatków na refundację leków. (s.A1, A4)

Ministerstwo Infrastruktury nie jest w stanie przygotować całościowej strategii rozwoju sieci autostrad i dróg w Polsce - twierdzą urzędnicy Komisji Europejskiej (KE). Po miesiącach nalegań Komisja sama opracowała dokument. Tymczasem kontrola NIK ujawniła, że przez trzy lata urzędnicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wydali część pieniędzy przeznaczonych na drogi na inne cele. (s.A1, B1)

Możliwe, że polska armia będzie wreszcie miała nowoczesny oręż przeciwpancerny. Do Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) trafiła właśnie propozycja dostaw 2.700 izraelskich kierowanych pocisków Spike za prawie 1,7 miliarda złotych. (s.B3)

Prywatyzacja największej polskiej firmy gazowej - PGNiG - powinna odbyć się zgodnie z rządowymi planami. Jeszcze w tym roku firma wybierze doradcę, który pomoże wprowadzić jej akcje na giełdę. (s.B3)

Drugie pod względem wielkości towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI) PKO/Credit Suisse wkrótce odczuje spadek dynamiki napływu nowych aktywów do funduszu obligacji. Wpłynie na to przestawienie sieci dystrybucji banku PKO BP na sprzedaż konkurencyjnych dla funduszu obligacji skarbowych oraz zmiana preferencji klientów. (s.B5)

Brak przewodniczącego rady nadzorczej PZU może być kolejnym źródłem nieporozumień między akcjonariuszami największego polskiego towarzystwa ubezpieczeniowego. Osoba kandydująca na to stanowisko musi bowiem uzyskać aprobatę zarówno rządu jak i Eureko. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Przyszłoroczny deficyt budżetowy wyniesie prawdopodobnie 45-47 miliardów złotych - zapowiedziała we wtorek wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner. Wicepremier Jerzy Hausner chce go jednak co roku zbijać o dwa miliardy złotych, tak by w roku 2007 był mniejszy niż trzy procent PKB. (s.15)

Rząd nie jest gotowy do wprowadzenia podatku liniowego i chyba nie jest tym nawet zainteresowany - powiedzieli liderzy Platformy Obywatelskiej (PO) po wtorkowym spotkaniu z ministrami gospodarki i finansów na temat podatku liniowego. (s.15)

PARKIET

Od jesieni ubiegłego roku o ponad 40 procent wzrosła wartość majątku 20 najbogatszych polskich inwestorów. W tym czasie WIG20 zyskał 32 procent. Liderem rynku pozostaje Jan Kulczyk, którego giełdowe aktywa wyceniane są na ponad cztery miliardy złotych. (s.1)

Przy przychodach rzędu 127,5 miliona złotych na koniec 2002 roku El-Net odnotował 870 milionów złotych straty. Prezes firmy, Eugeniusz Gaca zapowiedział, że jeśli Ministerstwo Infrastruktury nie zaakceptuje wniosku o zamianę wszystkich zobowiązań koncesyjnych na inwestycje, spółkę czekają poważne kłopoty. (s.3)

KGHM objął warte prawie 1,4 miliarda złotych obligacje Telefonii Dialog. Papiery te zastąpiły poprzednie emisje, których termin wykupu upływał we wtorek. (s.3)

Debiut giełdowy PZU zostanie przesunięty na rok 2005. Ma to związek z pozwem złożonym przeciwko polskiemu rządowi przez holenderskie Eureko, mniejszościowego akcjonariusza spółki - zasugerowała wiceminister skarbu, Barbara Misterska-Dragan. (s.4)

Rząd nie zgadza się na wprowadzenie 19-procentowej stawki podatku dochodowego dla wszystkich firm, czyli także tych rozliczających się na podstawie formularzy PIT. Przedstawiciele rządu utrzymują, że w budżecie nie ma potrzebnych na to 2,2 miliarda złotych. (s.7)

PULS BIZNESU

Zarząd PGNiG zapowiedział, że chce ubiegać się o przyznanie okresu przejściowego dla sektora gazowego w związku z wejściem Polski do UE. Spółka złożyła także w URE projekt nowej taryfy gazowej i gotowa jest obniżyć ceny gazu dla odbiorców przemysłowych. (s.3)

Dzisiejsze NWZA Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) ma dokonać kosmetycznych poprawek w statucie. Szykują się jednak poważniejsze zmiany, bo skarb państwa chce zwiększyć kontrolę nad spółką. (s.6)

Po podpisaniu nowych umów kredytowych wydłużających czas spłaty zobowiązań, KGHM zaoszczędzi ponad 100 milionów złotych rocznie. Nie wyklucza też emisji euroobligacji. (s.7)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji. ((Autor: Adrian Krajewski; Redagował: Paweł Florkiewicz; Adres internetowy:

adrian.krajewski@reuters.pl, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700,

warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 16 lipca