PRZEGLĄD PRASY -- 16 września

Pzemek Barankiewicz
opublikowano: 16-09-2003, 07:23

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 16 września.

RZECZPOSPOLITA

55 procent Polaków deklaruje poparcie dla prezydenckiej listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Aż trzy czwarte elektoratu SLD-UP oddałoby na nią głos w czerwcowych wyborach. W ciągu kilku tygodni prezydent Aleksander Kwaśniewski zdecyduje, czy obejmie patronat nad taką listą - dowiedziała się Rzeczpospolita. (s.A1, A3)

Powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) i firmy ubezpieczeniowe będą mieć w przyszłym roku łącznie o kilkanaście milionów złotych wyższe koszty. Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE) chce podnieść pobierane od nich opłaty, by zbudować sobie nową siedzibę. (s.A1, B1)

W zeszłym roku państwo wydało na wsparcie przedsiębiorstw ponad 10 miliardów złotych. Większa część tej kwoty to dotacje i ulgi podatkowe - wynika z raportu o pomocy publicznej udzielonej w 2002 roku, którym dziś ma się zająć rząd, a do którego dotarła Rzeczpospolita. (s.B1)

W sierpniu ceny konsumpcyjne były o 0,4 procent niższe niż w lipcu, a inflacja liczona rok do roku wyniosła 0,7 procent. Do końca roku analitycy nie przewidują wyraźniejszego zwiększenia inflacji i sądzą, że w grudniu wyniesie ona 1,1-1,3 procent. (s.B2)

W pierwszych ośmiu miesiącach 2003 roku dochody budżetu państwa wyniosły 96,26 miliarda złotych, czyli 61,8 procent dochodów prognozowanych na ten cały rok w ustawie budżetowej. (s.B2)

Rzeczpospolita dowiedziała się nieoficjalnie, że 30 września zakończy swoją działalność w Polsce Ving. Skandynawska firma turystyczna, należąca do brytyjskiego koncernu MyTravel, wycofa się z Polski. Nowa Itaka, z którą Ving połączył się dwa lata temu, szuka teraz partnera. (s.B3)

Do końca września Grupa ITI podejmie decyzję w sprawie zasad finansowania kupna 30,4 procent akcji TVN od SBS Broadcasting za 131,5 miliona euro w gotówce. Transakcja ma zostać zrealizowana do końca roku. (s.B5)

Prezes Ciechu, Ludwik Klinkosz, powiedział, że "nie jest wykluczone", iż w maju przyszłego roku Ciech zadebiutuje na giełdzie. Z pierwszej emisji akcji firma chciałaby pozyskać około 30 milionów dolarów na zakup zakładów sodowych na Krymie. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Dziś sejmowa komisja gospodarki ma poznać nową wersję rządowych planów utworzenia państwowego koncernu farmaceutycznego. Gazeta zastanawia się, czy znajdzie się w nim miejsce dla Ciechu, któremu doradza Aleksander Nauman. (Gospodarka, s.3)

Kurs Elektrimu poszedł w górę po informacji o sprzedaży kontrolnego pakietu Ery. Prezes konglomeratu, Piotr Nurowski, zapowiada powrót do inwestycji energetycznych i domaga się od wierzycieli redukcji długów w zamian za ich szybką spłatę. Analitycy zastanawiają się, co transakcja znaczy dla rynku telekomunikacyjnego. (Gospodarka, s.8)

PARKIET

Budżet na rok 2004 nie stanowi przełomu - stwierdzili eksperci i przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w zorganizowanej przez Parkiet debacie na temat projektu. Budżetu broniła jednak wiceminister finansów, Halina Wasilewska-Trenkner. (s.1, 11-13)

W poniedziałek KPWiG wydała zgodę niemieckiemu Commerzbankowi na zwiększenie udziału w BRE Bank ponad poziom 50 procent głosów na WZA spółki. (s.3)

Znacznego wzrostu przychodów ze sprzedaży i wyższego niż w 2002 roku zysku netto spodziewa się w tym roku zarząd Jutrzenki. We wrześniu spółki wprowadzi pięć nowych produktów. Od października ruszy szeroka kampania reklamowa wyrobów oblekanych czekoladą. (s.5)

W najbliższym czasie władze Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) podejmą decyzję dotyczącą dalszych losów banku hipotecznego tworzonego na bazie licencji Bud-Banku. Jedną z opcji jest sprzedaż tego podmiotu. Kupnem licencji jest zainteresowanych kilku inwestorów. (s.5)

Spośród kilku spółek publicznych, które od lat zwlekają z wejściem na giełdę, tylko ITI Holdings deklaruje, że chce wykorzystać koniunkturę giełdową. Nie wyklucza, że zadebiutuje na parkiecie. (s.6)

BGŻ wypowiedział mięsnej spółce Pozmeat kredyt i wezwał do zapłaty ponad 3,3 miliona złotych. Natychmiastowego zwrotu ponad 42 milionów złotych zażądał też BPH PBK. W każdej chwili wierzyciele mogą złożyć wniosek o upadłość. (s.6)

PULS BIZNESU

Toruńska hurtownia farmaceutyczna Torfarm będzie walczyć o wejście do pierwszej trójki największych ogólnopolskich firmy dystrybucyjnych. Środki na dalsze inwestycje właściciel spółki zamierza zdobyć wprowadzając ją na giełdę. (s.4)

Softbank, jeden z największych polskich integratorów informatycznych, może zyskać na wdrożeniu scentralizowanego systemu IT w grupie PZU. Wartość całego projektu jest oceniana na ponad 400 milionów złotych, więc byłby to kolejny duży kontrakt warszawskiej firmy w tym roku. (s.6)

Grupa Lotos musi szukać miejsca na rynku dla olejów i smarów z Czechowic. Musi, bo PKN Orlen zwiększa ich sprzedaż. (s.8)

Opoczno, największy w kraju producent płytek ceramicznych i gresów w Polsce, rozważa możliwość połączenia z giełdową spółką Cersanit. Jej akcje zaczęli sprzedawać główni akcjonariusze - Michał Sołowow i Artur Kłoczko. (s.8)

LNM odkrył karty. Chce usprawnić sieć handlową Polskich Hut Stali (PHS), odzyskać dużych klientów i przejąć kilka kopalń. (s.9)

TVK Vectra, operator kablowy z Gdyni, finalizuje przejęcia należącej do grupy Polsatu TVK Dami. PB wycenił wartość Dami na 120 milionów złotych. (s.9)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Adrian Krajewski; Redagował: Paweł Florkiewicz; RM: adrian.krajewski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Pzemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 16 września