PRZEGLĄD PRASY -- 19 stycznia

STGroup S.A.
19-01-2001, 08:49

Oto przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek 19 stycznia:

RZECZPOSPOLITA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA od kwietnia 2000 roku kupuje gaz pochodzący z rurociągu jamalskiego, a za przesył gazu na terenie Polski płaci spółce EuRoPol Gaz SA, która nie ma zatwierdzonej taryfy na prowadzenie tego typu działalności. Urząd Regulacji Energetyki wszczął w tej sprawie postępowanie wyjąśniające. (s. B1)

Przewodniczący SLD Leszek Miller powiedział w rozmowie z "Polityką", że Polska powinna rozważyć możliwość przesunięcia terminów spłat zadłużenia zagranicznego. Ekonomiści są zaskoczeni taką propozycją. (s. B1)

Produkcja przemysłu była w grudniu 2000 roku o 1,4 procent mniejsza niż w listopadzie i o 2,2 procent mniejsza niż rok wcześniej. Spadek jest jednak mniejszy, niż oczekiwano. (s. B2)

Środki przeznaczone na obsługę długu krajowego zostały zmniejszone przez Sejmową Komisję Finansów Publicznych o 200 milionów złotych do poziomu 16,7 miliardów złotych. (s. B2)

KERM przyjął wczoraj "Raport o kształtowaniu się inflacji w 2000 roku i antyinflacyjnych działaniach rządu". Autorzy dokumentu, Rządowe Centrum Studiów Strategicznych, przywiduje, że inflacja w marcu 2001 roku wyniesie około siedmiu procent, a średnio w I kwartale inflacja sięgnie 7,5 procent. (s. B2)

Polska przyjmie do końca tego roku całość unijnego prawa o ochronie środowiska, a do końca lutego prześle do Brukseli zobowiązanie kiedy, kto i za czyje pieniądze wprowadzi te normy w życie, obiecał wczoraj w Brukseli komisarz ds. środowiska UE, Margot Wallstrom, premier Jerzy Buzek. (s. B3)

Styczniowy wskaźnik koniunktury bankowej Pengab obniżył się do 30,7 punktów z 33,3 punktów w grudniu i 36,1 punktów w styczniu 2000 roku, wynika z badań Instytutu Badania Opinii i Rynku Pentor. Tak niski poziom Pengabu nie był notowany od 1993 roku. (s. B5)

Mitteleuropaische Handelsbank dostał wczoraj zgodę Komisji Nadzoru Bankowego na prowadzenie działalności w Polsce. (s. B5)

GAZETA WYBORCZA

KERM zobowiązał w czwartek ministra finansów do niezwłocznego przygotowania projektu rozporządzenia wprowadzającego wyższe stawki podatku akcyzowego na używane auta z importu. (s. 24)

Nafta Polska oficjalnie potwierdziła informację o wyborze na krótką listę pięciu firm, które będą mogły złożyć konkretne oferty zakupu akcji Rafinerii Gdańskiej. Pięć wybranych oferentów połączyły się jednak w trzy konsorcja. Połączyły się zarówno polskie banki, jak i Konsorcjum Gdańskie z amerykańskim konsorcjum M.W. Kellogg, samodzielnie o akcje rafinerii starać się będzie jedynie wegierski MOL. (s. 25)

Elektrim zamierza przeprowadzić jeszcze w tym półroczu nową emisję akcji, ujawnił na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami wiceprezes holdingu Jacek Walczykowski. (s. 26)

Rząd spodziewa się zarobić maksymalnie 20 miliardów złotych na sprzedaży akcji spółek wydzielonych z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. (s. 28) Dziś rada nadzorcza Mostostalu Warszawa będzie debatowała nad zmianą prezesa spółki. (s. 32)

PRAWO I GOSPODARKA

Trzej operatorzy sieci telefonii komórkowej działający na polskim rynku pozyskali w minionym roku 2,96 milionów nowych abonentów, co stanowi rekordowy wzrost ilości abonentów. Spółki wydały na reklamę 207,5 miliona złotych. (s. 1)

Zagraniczne firmy zainwestowały w 2000 roku w polski sektor ubezpieczeniowy aż 700 milionów złotych. Najwięcej kapitału napłynęło z Niemiec poprzez spółki grupy Ergo inwestujące w obie Hestie i Compensy. (s. 1, 4, 9)

Zdaniem dyrektora Toyota Motor Corporation Shinro Iwatsuki, Polska jest jednym z silnych kandydatów, którzy ubiegać się będą o przyszłe inwestycje koncernu w Europie. (s. 3)

Największe w Polsce centrum akceptacji kart bankowych PolCard rozliczył w 2000 roku 32,75 miliona transakcji o łącznej wartości 6,4 miliardów złotych. (s. 10)

PARKIET

UNFE zgodził się na przejęcie przez PTE Pekao zarządzania OFE Epoka. Zgoda oznacza, że można rozpocząć procedurę likwidacji tego funduszu. (s. 1)

PULS BIZNESU

Francusko-niemiecke konsorcjum EdF i EnBW dostanie dziś od ministerstwa skarbu wyłączność na rozmowy w sprawie zakupu 35 procent akcji Elektrowni Rybnik, nieoficjalnie dowiedziała się gazeta. (s. 3)

Cargo PKP ma wyłożyć w najbliższych latach na zakup nowego taboru nawet jeden milard złotych. (s. 8)

Fiński koncern Rautaruukki zamierza uczestniczyć w prywatyzacji Huty Florian. (s. 10)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: STGroup S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 19 stycznia