PRZEGLĄD PRASY -- 21 stycznia

Reuters
opublikowano: 21-01-2002, 08:07

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w poniedziałek, 21 stycznia. RZECZPOSPOLITA W sobotę członkowie rządu omawiali program gospodarczy. Według nieoficjalnych informacji Rzeczpospolitej, nie zapadły tam żadne konkretne decyzje. Mają on zapaść w tym tygodniu. Rząd planuje, że w 2003 roku wzrost PKB wyniesie trzy procent, a w 2005 roku -

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w poniedziałek, 21 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

W sobotę członkowie rządu omawiali program gospodarczy. Według nieoficjalnych informacji Rzeczpospolitej, nie zapadły tam żadne konkretne decyzje. Mają on zapaść w tym tygodniu. Rząd planuje, że w 2003 roku wzrost PKB wyniesie trzy procent, a w 2005 roku - pięć procent. (s.A1)

Szefowie firm medialnych skrytykowali plany Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) dotyczące ograniczenia koncentracji kapitału w mediach elektronicznych. KRRiTV chce m.in. aby właściciel ogólnopolskiej stacji radiowej lub telewizyjnej nie mógł już posiadać następnej. (s.B1)

W ubiegły czwartek sąd gospodarczy postanowił o formalnym połączeniu myślenickiej Tele-Foniki i Krakowskiej Fabryki Kabli (KFK) w nową spółkę akcyjną o nazwie Tele-Fonika KFK. Jej stuprocentowym właścicielem jest Bogusław Cupiał. (s.B1)

Rada nadzorcza Elektrowni Opole uznała, że zakup dwóch limuzyn dla zarządu spółki nie stanowił naruszenia prawa, choć dezyzja o wydaniu na nie około 600.000 złotych była niewłaściwa. (s.B2)

W drugiej połowie roku sprzedaż sprzętu AGD w Polsce przestanie spadać. Analitycy uważają, że pierwszy raz od dwóch lat rynek ten może się rozwijać. Produceni są mniej optymistyczni, ale wciąż uważają, że Polska jest atrakcyjnym rynkiem. (s.B4)

Ministerstwo Skarbu, większościowy właściciel katowickiego Kopeksu, na 14 lutego zwołało walne zgromadzenie akcjonariuszy, na którym zamierza zmienić radę nadzorczą, a także zarząd spółki. (s.B4)

Przedstawiciele firm budowlanych uważają, że deklaracja prezydenta Rosji Władimira Putina o konieczności zrównoważenia bilansu handlu polsko- rosyjskiego może zwiększyć szanse na zdobycie kontraktów na rynku rosyjskim. (s.B4)

Prezes BRE Banku Wojciech Kostrzewa powiedział, że BRE i Vivendi nie zawarły formalnego porozumienia w sprawie wspólnych inwestycji kapitałowych w Elektrimie. Dodał, że liczy na to, iż Vivendi poprze BRE podczas najbliższego walnego zgromadzenia Elektrimu. (s.B4)

W ciągu najbliższych dwóch tygodni sąd prawdopodobnie zarejstruje połączenie sześciu banków zrzeszających w Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS). Będzie on zrzeszał około 400 banków spółdzielczych i miał około 90 własnych placówek. (s.B5)

Cztery firmy są zainteresowane kupnem licencji bankowej w Polsce od Bank of America. Według informacji Rzeczpospolitej, jedną z tych firm jest Commercial Union. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

John O'Rourke z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie powiedział, że obecne kłopoty Polski z unijnymi funduszami źle wróżą na przyszłość, kiedy Polska będzie chciała korzystać ze znacznie większych funduszy strukturalnych. (s.21)

Minister infrastruktury Marek Pol powiedział, że prywatyzacja PKP jest nieunikniona. Stwierdził, że są pilniejsze potrzeby niż dotowanie przewoźnika kolejowego, którego nadzorowanie "wymknęło się spod kontroli" poprzedniemu zarządowi. (s.27-29)

Być może już w tym tygodniu zakończy się głośny spór w akcjonariacie Stomilu Olsztyn. W piątek na przedłużonym walnym zgromadzeniu nastąpią końcowe negocjacje pomiędzy grupą inwestorów finansowych, a inwestorem finansowym Stomilu, francuskim Michelin. (s.30)

PULS BIZNESU

W poniedziałek resort infrastruktury zdecyduje o odroczeniu spłat rat koncesyjnych niezależnych teleoperatorów do końca 2002 roku. W przypadku Netii, Telefonii Lokalnej i El-Netu prolongata dotyczy 109 milionów euro. (s.4)

W październiku i listopadzie 2001 roku największy udział w detalicznej sprzedaży piwa miał Żywiec. Drugie miejsce przypadło Kompanii Piwowarskiej. Łącznie z Carlsbergiem Okocimiem i Brau Union, potentaci opanowali ponad 82 procent rynku. (s.5)

Spółka ITI chce wejść na GPW w 2002 roku, jednak zarówno czas jak i wielkość emisji uzależnia od poprawy sytuacji na rynku. Grupa opracowuje koncepcję współpracy z Bertelsmannem. do końca marca zrestrukturyzuje Onet, uruchomi program TVN7 i zainwestuje w produkcję filmową. (s.7)

Zbigniew Jakubas, Ryszard Opara i Wojciech Kostrzewa znów mogą połączyć siły, tym razem w przetargu na akcje warszawskiego Stoenu. Sami zainteresowani nie potwierdzają współdziałania, choć nie wykluczają, że pojawią się w tej prywatyzacji pośrednio jako akcjonariusze Elektrimu. (s.8)

Huta Katowice może do końca 2003 roku zaoszczędzić ponad 0,5 miliarda złotych, wynika z programu opracowanego przez firmę doradczą McKinsey & Company. Zależy to od usprawnienia sprzedaży i ograniczenia kosztów, a decyzję o tym, jak tego dokonać ma podjąć cała załoga. (s.8)

Nowy zarząd ZA Tarnów próbuje uratować firmę, która w ubiegłym roku przyniosła około 100 milionów złotych straty. Z przygotowanym przez zarząd nowym biznesplanem RN spółki miała się zapoznać 19 stycznia. (s.9) Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane