PRZEGLĄD PRASY -- 23 października

23-10-2001, 08:17

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w prasie z pominięciem umieszczonych w zagranicznym serwisie Reutera:

RZECZPOSPOLITA

Wg Ministerstwa Finansów tegoroczne dochody budżetu mogą wynieść niespełna 141,5 miliarda złotych, czyli o ponad 11 miliardów mniej niż zapisano w znowelizowanej ustawie budżetowej. We wtorek rząd ma podjąć decyzję dotyczącą cięć w tegorocznych wydatkach. (s.B1)

Jeżeli Elektrim będzie musiał oddać wszystkie pożyczki, nie uda mu się zrestrukturyzować długu i zdobyć nowych chętnych na bony komercyjne, znajdzie się na skraju bankructwa. W skrajnej sytuacji konglomeratowi może zabraknąć około 334 milionów euro. (s. B2 i B4)

Rzeczpospolita dowiedziała się nieoficjalnie, że politycy SLD rozważają wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu NFOŚiGW. Myślą o zmianie zasad działania funduszu tak, by o finansach decydowało Ministerstwo Środowiska. Może to oznaczać, że BOŚ straci swojego głównego akcjonariusza. (s.B5)

Akcjonariusze BIG Banku Gdańskiego zdecydowali w poniedziałek na NWZA o podwyższeniu kapitałów spółki o 764 miliony złotych oraz o utworzeniu specjalnego funduszu rozwoju i ryzyka na finansowanie restrukturyzacji banku. Bank chce także pożyczyć 200-300 milionów złotych. (s.B5)

Redaktorzy Rzeczpospolitej przeprowadzają analizę czynników przemawiających za radykalnym i szybkim obniżeniem stóp procentowych. Twierdzą oni, że wszystko wskazuje na to, iż obniżka stóp powinna być większa niż przewiduje rynek, powyżej 1,5-2 punktów procentowych. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Minister skarbu Wiesław Kaczmarek na czacie w portalu gazeta.pl powiedział, że nierealne jest osiągnięcie w tym roku 18-20 miliardów złotych z prywatyzacji, a raczej około 10-12 miliardów. Kaczmarek powiedział, że nie przewiduje w najbliższym czasie oferty publicznej TPSA i PZU SA. (s.17)

Minister finansów Marek Belka liczy się z możliwością uszczuplenia przyszłorocznych dochodów państwa przez oprocentowanie lub zmniejszenie rezerw obowiązkowych. Według Belki miałoby to łagodzić niedogodności dla banków związane z oprocentowaniem dochodów kapitałowych. (s.18)

PGNiG w tym roku zarobi prawdopodobnie 6,4 miliona złotych, poinformował w poniedziałek prezes spółki Andrzej Lipko. Jeszcze niedawno firma prognozowała, że na koniec roku strata wyniesie okolo 188 miliona złotych. Według Lipki wyniki firmy poprawił m.in. mocny złoty. (s.18)

Wiesław Ciesielski został pierwszym zastępcą ministra finansów. Do resortu wraca Irena Ożóg jako wiceminister odpowiedzielna za podatki. Z kolei pierwszym zastępcą ministra skarbu ma być Marek Dyduch. (s.19)

W niedzielę zarząd Mostostalu Export drugi raz odrzucił wniosek inwestorów finansowych o zwołanie NWZA, które zmieniłoby radę nadzorczą. Zdaniem szefów holdingu inwestorzy nie dysponują pakietem 20 procent akcji umożliwiającego zwołanie NWZA. (s.23)

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodny z konstytucją może być jedynie zupełny brak waloryzacji rent i emerytur lub taka waloryzacja świadczeń, która sprowadzi je do poziomu poniżej minimum życiowego. Ustawodawca może uzależnić wysokość waloryzacji od sytuacji fiansowej. (s.19)

PULS BIZNESU

Memorandum informacyjne, rozesłane przez KGHM do inwestorów zainteresowanych zakupem Telefonii Lokalnej do końca września pozostało praktycznie bez odzewu. Koncern przedłużył więc czas poszukiwania inwestora. Wraca też pomysł sprzedaży wiązanej TL i Polkomtela. (s.4)

PB dowiedział się nieoficjalnie, że połączenie Pia Piaseckeigo i Mostostalu Zabrze nie dojdzie do skutku. Citibank zmienia strategię działania Banku Handlowego, największego akcjonariusza obu spółek, wobec akcji z jego portfela. (s.5)

Do końca października TPSA ma podpisać umowę kupna 50 procent plus jedną akcję portalu Wirtualna Polska. W ten sposób na polskim rynku wykrystalizuje się grupa trzech wiodących konsorcjów na polskim rynku portalowym: poza TPSA i WP są to ITI z Onet.pl oraz RMF FM z interią.pl. (s.6)

PRAWO I GOSPODARKA

Minister finansów Marek Belka chce z przedstawicielami OFE omówić kwestię zaległości ZUS. Belka powiedział, że chce zaproponować OFE rozwiązanie długofalowe. Przed objęciem teki ministerialnej chciał, by zadłużenie spłacić obligacjami na około 4 miliardy złotych. (s.1)

Kredyt Bank rozwiązał z Clifem umowy programu weksli inwestycyjno- komercyjnych ze skutkiem natychmiastwym. W ubiegłym tygodniu Polski Kredyt Bank wypowiedział spółce umowę kredytową. Jest to odpowiedź na odstąpienie spółki od umów kredytowych podpisanych z bankami. (s.11)

Gazeta dotarła do wykazu Ministerstwa Finansów, z którego wynika, że w pierwszym półroczu 2001 roku urzędy skarbowe umorzyły 172 osobom fizycznym i prawnym znaczne zaległości podatkowe. Darowane przez fiskusa kwoty wynosiły od 11.000 do 64.462 złotych. (s.7)

PARKIET

Relpol podpisał umowę z BRE Corporate Finance, której przedmiotem jest pomoc w pozyskaniu inwestorów. Kupiliby oni od 35 procent do 50 procent akcji żarskiej spółki od jej obecnych akcjonariuszy. (s.5)

Prognoza skonsolidowanego zysku grupy Kęty została podwyższona o 10 procent z 41,8 miliona złotych. Wpływ na to mają oszczędności kosztów finansowych. O 15 procent z 740 milionów złotych zostały obniżone planowane przychody skonsolidowane. (s.5)

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej oznacza także przyjęcie wspólnej waluty. Może to nastąpić najwcześniej w 2006 roku, jeśli Polska będzie się trzymać kryteriów układu z Maastricht. Część ekonomistów proponuje, by Polska wcześniej wprowadziła u siebie euro lub związała z nim złotego. (s.6)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 23 października