PRZEGLĄD PRASY -- 27 lutego

PAP, Marek Knitter
27-02-2003, 07:43

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 27 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) określiła swoją nową strategię, w której stwierdziła, że chce, by Polska zamieniła złotego na euro w 2007 roku. Do tego czasu inflacja ma być utrzymywana w przedziale 1,5-3,5 procent. RPP obniżyła podstawowe stopy procentowe o 0,25-0,5 punktu procentowego. (s.A1, B1)

Amerykański Lockheed Martin, który ma zbudować 48 samolotów F-16 dla polskiej armii, rozszerzył propozycje offsetowe. Nowe programy, które mają uzupełnić ofertę z końca 2002 roku, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Polski, a więc koncentrują się na nowych technologiach i mają szerzej otworzyć przed polskimi towarami rynek amerykański. (s.B3)

Problem zbyt dużych dostaw gazu rosyjskiego do Polski został rozwiązany, ale wciąż nie wiadomo, czy będzie miejsce na zakup z Danii i Norwegii. Rząd bardziej skłonny jest zwiększyć krajowe wydobycie niż import. (s.B5)

Do końca roku wszyscy klienci TPSA zostaną objęci systemem zarządzania kontraktami z klientami - tzw. CRM. W tym roku firma zakończy pierwszy etap budowy centrum zarządzania siecią. Tegoroczne wydatki spółki na inwestycje w technologie informatyczne wyniosą od 700 milionów do jednego miliarda złotych. (s.B5)

Zarząd Żywca chce wypłacić akcjonariuszom po 20 złotych dywidendy na jedną akcję z zysku za 2002 rok. Skonsolidowany wynik netto grupy Żywiec wyniósł 78,6 miliona złotych, zaś sprzedaż wzrosła o 12 procent do prawie 2,96 miliarda złotych. Rok wcześniej spółka miała 105 milionów złotych straty przy sprzedaży na poziomie 2,6 miliarda złotych. (s.B5)

Z przychodami mniejszymi o prawie 100 milionów złotych i stratą netto przekraczającą 149 milionów złotych zakończyła ubiegły rok informatyczna grupa Softbank. Jednak w ocenie analityków spółka najgorszy okres ma już za sobą. (s.B5)

Nowa emisja akcji Banku Przemysłowego w Łodzi o wartości od 75 do 100 milionów złotych zostanie skierowana do zarejestrowanego w Holandii włoskiego funduszu Investmart - postanowiła w środę rada nadzorcza banku. Po zarejestrowaniu emisji Investmart będzie miał połowę akcji Banku Przemysłowego. (s.B7)

Według danych Konferencji Przedsiębiorstw Leasingowych (KPL), w 2002 roku 28 firm leasingowych przekazało w leasing ruchomości i nieruchomości za 7,8 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 22 procent w porównaniu z rokiem 2001. Prezes KPL, Krzysztof Bielecki stwierdził, że firmy "dołek" mają już za sobą. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Gazeta zastanawia się, czy brak rozstrzygnięcia w sprawie prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej (RG) może spowodować, że ta nie będzie mogła skorzystać z offsetu. Zdaniem dziennika jest prawdopodobny scenariusz. (s.18)

Polsko-rosyjska umowa gazowa z 12 lutego nie przewiduje wypłaty dywidendy z zysku dla akcjonariuszy EuRoPol Gazu. Zdaniem wicepremiera Marka Pola wpływy z przesyłu rosyjskiego gazu przez Polskę do Niemiec mają pokryć koszty działania EuRoPol Gazu oraz starczyć na spłatę kredytów zaciągniętych przez spółkę. (s.19)

PULS BIZNESU

KGHM rozpoczął badanie El-Netu, aby połączyć go z własną spółką operatorską, Telefonią Dialog. El-Net jest z kolei spółką zależną Elektrimu Telekomunikacja (ET). (s.4)

Grupa Allianz zarobiła w 2002 roku 15 milionów złotych, wobec straty rzędu 35 milionów złotych w roku 2001. Najlepszy wynika miało majątkowe towarzystwo Allianz - 24,6 miliona złotych. (s.6)

Po zakupie browaru Dojlidy, Kompania Piwowarska zrezygnowała ze starań o przejęcie lubelskiej Perły. Dojlidy będą promowane jako produkt ogólnopolski. Spółka zapewnia, że zainwestuje każde pieniądze, by w 2005 roku osiągnąć 35-procentowy udział w rynku. (s.7)

W najbliższych dniach Stalprodukt podpisze umowę z Polskimi Hutami Stali (PHS) dotyczącą współpracy handlowej. Zarysowujący się jednak konflikt między PHS a władzami giełdowej spółki - jednocześnie jej akcjonariuszami - sprawił, że środowe NWZA Stalproduktu było wyjątkowo burzliwe. (s.8)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Adrian Krajewski; Redagował: Paweł Florkiewicz; Adres internetowy: adrian.krajewski@reuters.pl, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, Marek Knitter

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 27 lutego