PRZEGLĄD PRASY -- 27 marca

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A.
opublikowano: 27-03-2003, 07:58

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 27 marca.

RZECZPOSPOLITA

Podczas środowego głosowania nad odwołaniem wicepremiera Marka Pola popełniono oszustwo. Posłowie SLD zagłosowali "na dwie ręce" - za siebie i nieobecnych kolegów. Marszałek Sejmu Marek Borowski postanowił zawiadomić prokuraturę. (s.A1, A6)

Pięciu baronów paliwowych, kilkunastu łączników i tzw. praczy oraz ponad ośmiuset członków - taka struktura mafii paliwowej wyłania się z ustaleń w ponad stu śledztwach, które prowadziły lub dalej prowadzą prokuratury w całej Polsce. (s.A1, A8)

Wysłanie i utrzymanie dwustuosobowego kontyngentu wojskowego podczas kampanii irackiej będzie kosztowało budżet MON 22 miliony złotych. To główne i wymierne wydatki związane z wojną w Iraku. Do tego dochodzi jeszcze 30 milionów złotych wydanych na wcześniejsze przygotowanie jednostek do zagranicznej misji. (s.B1)

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła podstawowe stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego. Zdaniem analityków, kolejne redukcje zależą od sytuacji politycznej w Polsce i postępów w wojnie z Irakiem. (s.B1)

Reforma wicepremiera Grzegorza Kołodki nie uzyskała pozytywnej oceny większości ekonomistów, z którymi rozmawiała Rzeczpospolita. Negatywnie oceniają oni zmiany w systemie podatkowym, a rozwiązania w części wydatków uważają za daleko niewystarczające. (s.B2)

Członkostwo w UE może zwiększyć tempo przyrostu dochodu narodowego Polski i innych krajów kandydackich nawet o dwa punkty procentowe rocznie - wynika z opublikowanego w środę raportu Komisji Europejskiej (KE) o skutkach poszerzenia Unii. (s.B2)

Największe szanse na zamówienia z Iraku mają polskie firmy budowlane. Do zakończenia działań wojennych i wyjaśnienia, jak zostanie podzielona pula kontraktów, krajowi przedsiębiorcy niechętnie mówią na temat swoich oczekiwań. (s.B3) Rząd zamierza stworzyć narodowy fundusz dróg i autostrad, który gromadziłby środki na budowę dróg. Głównymi źródłami pieniędzy, zamiast odrzuconych przez Sejm winiet, miałyby być większa o pięć groszy na litrze akcyza od paliw samochodowych oraz dodatkowe wpływy z wyższej akcyzy od oleju opałowego. (s.B3)

Syndyk masy upadłościowej Stoczni Szczecińskiej ogłosił przetarg na sprzedaż całości jej majątku za prawie 111,78 miliona złotych. Stocznia Szczecińska Nowa (SSN), która kontynuuje produkcję statków dzierżawiąc od syndyka część maszyn i urządzeń, uważa cenę za wygórowaną. (s.B4)

W ciągu trzech najbliższych lat Grupa Brok-Strzelec chce osiągnąć rentowność netto na poziomie 5-6 procent. Ma jej w tym pomóc m.in. umocnienie pozycji marek regionalnych. (s.B4)

Jeszcze w tym roku odznaczy się spadek realnych wydatków reklamowych w Polsce o 2,7 procent. Już 2004 rok powinien natomiast przynieść pierwszy od trzech lat wzrost o 3,1 procent - prognozują analitycy spółki CR Media Consulting. (s.B5)

W pierwszych miesiącach 2003 roku przychody Kęt zwiększyły się o około 20 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Jeszcze wyższy był wzrost wyniku operacyjnego i netto. Stało się tak w dużej mierze dzięki lepszemu eksportowi. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Każde z ugrupowań opozycyjnych popiera co innego w programie gospodarczym ministra finansów Grzegorza Kołodki. Zdaniem Gazety, oznacza to, że zawiązywane ad hoc koalicje mogą uzyskać większość podczas głosowań nad konkretnymi ustawami. (s.20)

Minister skarbu Sławomir Cytrycki podpisał porozumienie z francuskim koncernem cukrowym Saint Louis Sucre w sprawie zasad i trybu przekazania mu akcji Śląskiej Spółki Cukrowej. Oznacza to, że od środy skarb państwa nie jest już właścicielem tych akcji. (s.21)

Dziś akcjonariusze EuRoPol Gazu zajmą się drażliwymi sprawami dalszego finansowania inwestycji spółki. Gazeta zastanawia sie jednak, czy uda im się porozumieć, skoro mają już prawie miesiąc opóźnienia w podpisaniu nowej umowy o dostawach gazu z Rosji. (s.23)

PARKIET

Włoskie firmy, w tym koncern AGIP chcą kupić cztery polskie rafinerie kontrolowane przez Naftę Polską (NP) - w tym Rafinerię Gdańską (RG) - albo pakiet akcji samej NP. finansowanie transakcji mają zorganizować UniCredito Italiano i jego spółka zależna - bank Pekao. (s.1)

ComArch może być spokojny o powodzenie swojego wezwania, mimo że cena, jaką oferuje za swoje akcje - 27,2 złotego netto - nie jest zbyt atrakcyjna, uważają analitycy. Walory w wezwaniu sprzedadzą zapewne główny akcjonariusz, Elżbieta Filipiak oraz były członek zarządu, Rafał Stępień. (s.3)

Marek Łukaszewski, prezes Stowarzyszenia Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych obawia się, by wstępne prace nad ustawą o funduszach inwestycyjnych nie trwały za długo. Jego zdaniem, przyjęcie ustawy przeddzień wejścia Polski do UE będzie oznaczać, że zagraniczne firmy będą mogły oferować w kraju swoje fundusze w zasadzie bez ograniczeń. (s.6)

PULS BIZNESU

Janusz Szlanta, prezes Grupy Stoczni Gdynia, potwierdza, że trwają starania o odwołanie go ze stanowiska. Nie chce jednak spekulować, kto o to zabiega i dlaczego. Na razie walczy o zapewnienie firmie finansowania. Niewykluczone, że wesprą go w tym armatorzy. (s.4)

Rząd USA rozważa umorzenie Polsce części kredytu na zakup samoltów wielozadaniowych. Może to być próba uzyskania aprobaty dla szybszego zawarcia umowy offsetowej. (s.4)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji. ((Autor: Adrian Krajewski; Redagowała: Olga Markiewicz; Adres internetowy: adrian.krajewski@reuters.pl, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 27 marca