Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 28 listopada
RZECZPOSPOLITA
Sejm odrzucił propozycję umożliwiającą rządowi rozwiązanie części rezerwy rewaluacyjnej Narodowego Banku Polskiego. Przeciwko zmianie głosowało 264 posłów (głównie SLD, PiS i PO). Przyjęcie poprawki zakłóciłoby przebieg polityki pieniężnej, powiedział Dariusz Rosati z Rady Polityki Pieniężnej. (s.B1)
Rząd Węgier chce sprzedać na giełdzie wszystkie akcje narodowej paliwowo-gazowej firmy MOL. To oznacza, że PKN Orlen, który dąży do fuzji z węgierską spółką, będzie mógł kupić jej akcje z emisji podwyższającej kapitał. W grudniu nastąpi sprzedaż 13,6 procent udziałów MOL a pod koniec półrocza 2004 reszty poprzez giełdę w Budapeszcie. (s.B3)
Wzrost gospodarczy w III i IV kwartale tego roku wyniesie cztery procent PKB. O ożywieniu świadczy nie tylko zwiększenie eksportu, lecz także odradzanie się inwestycji - uważa wicepremier Jerzy Hausner. (s.B3)
Na początku 2005 roku akcje grupy paliwowej Lotos mogą trafić na giełdę. Jej wartość zależeć będzie od wyceny trzech rafinerii na południu kraju: Czechowice, Gorlice i Jasło, które mają być włączone do grupy. (s.B4)
GAZETA WYBORCZA
Prezydent podpisał nowelizacje ustaw podatkowych na 2004 rok. Od nowego roku zniknie część ulg podatkowych, nałożony zostanie 19-procentowy podatek giełdowy, z 20 do 19 procent spadnie podatek od dochodów kapitałowych, stawka CIT spadnie z 27 do 19 procent a podatek od dywidendy wzrośnie z 15 do 19 procent. (s.21)
W połowie grudnia Hoop ma podpisać umowę o zakupie 50 procent rosyjskiej spółki Mega-Pak zajmującej się produkcją lekkich napojów alkoholowych. Rosjanie myślą o fuzji obu firm. (s.26)
PARKIET
Kolporter, jedna z największych w Polsce firm zajmujących się dystrybucją prasy rozważa wejście na giełdę. Spółka potrzebuje pieniędzy na ekspansję zagraniczną. Dzięki obecności na GPW kielecka firma chce zwiększać wiarygodność. (s.3)
W przyszłym tygodniu ATM Grupa rozpocznie spotkania z inwestorami, poprzedzające publiczną ofertę. Prawa do akcji firmy mogą zadebiutować na GPW jeszcze w tym roku. Dom Maklerski Millennium prognozuje, że w tym roku ATM wypracuje 40,5 miliona złotych przychodów. (s.3)
PULS BIZNESU
Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, na rynku będą funkcjonować tylko dwaj operatorzy stacjonarni: Netia i Telekomunikacja Polska SA, powiedział w wywiadzie prezes Netii Wojciech Mądalski. Spółka chce zrealizować ten scenariusz dzięki akwizycjom. (s.4)
Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.
((Autor: Małgorzata Gocłowska; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, [email protected]))