PRZEGLĄD PRASY -- 30 grudnia

30-12-2003, 08:03

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 30 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Jest już prawie pewne, że tempo wzrostu gospodarczego w 2003 roku wyniesie co najmniej 3,5 procent lub więcej. Rzeczywistość okazała się korzystniejsza niż przewidywała to większość analityków.(s.B1)

W poniedziałek w Zakładach Metalowych Mesko podpisano kontrakt na dostawę dla polskiej armii systemu rakiet przeciwpancernych czwartej generacji Spike. W ciągu 10 lat izraelska firma Rafael dostarczy 2675 sterowanych pocisków i 264 wyrzutni za prawie 1,5 miliarda złotych. (s.B2)

Prawa do akcji Śnieżki na zamknięciu wczorajszej sesji giełdowej kosztowały 26,8 złotych za sztukę. Oznacza to, że ich cena w pierwszym dniu notowań wzrosła o 21,82 procent. (s.B4)

GAZETA WYBORCZA

Rosyjscy analitycy twierdzą, że współpraca z Euralem pozwala Gazpromowi omijać przepisy zabraniające innym krajom kupowanie zbyt dużej ilości gazu z jednego źródła. W październiku gaz za kilkaset milionów dolarów kupiło od Euralu PGNiG. Rosyjska firma podpisał też nowy kontrakt na eksport gazu z ukraińską Poltawą Petroleum Company. (Gospodarka, s.1)

PARKIET

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zgodził się na współfinansowanie prac w elektrowni Pątnów 2, wchodzącej w skład Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK), wynika z informacji Parkietu. Zdarzenie to może zachęcić inne banki do kredytowania inwestycji. (s.1)

Belgijska grupa bankowo-ubezpieczeniowa KBC przejeła w wezwaniu 1,92 miliona akcji TUiR Warta, uprawniajacych do 23 procent głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, poinformowała wczoraj GPW. Wsród sprzedających była z pewnością grupa Kulczyk Holdnig, która jako jedtybna dysponowała takim pakietem. (s.3)

Wiosną przyszłego roku NFI Piast może przeprowadzić publiczną emisję akcji. Chce uzyskać z niej 40 milionów złotych. Firma zamierza realizować inwestycje restrukturyzacyjne. Będzie kupować niedowartosciowane spółki, które po restrukturyzacji można odsprzedać z dużym zyskiem, informuje prezes firmy Paweł Gieryński. (s.4)

Popyt na akcje ATM w transzy dla drobnych graczy pięciokrotnie przewyższył podaż. W efekcie zapisy zostaną zredukowane o około 80 procent, wynika z informacji Prakietu. Debiutu praw do akcji ATM Grupa można spodziewać się na początku stycznia. (s.5)

PULS BIZNESU

Minister skarbu Piotr Czyżewski rozbudził nadzieje inwestorów obiecując wprowadzanie państwowych spółek na giełdę średnio co dwa miesiące. Czy wytrzyma takie tempo? Analitycy, widząc dotychczasowe osiągnięcia, pozostają sceptykami. (s.1,2,4-5)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Małgorzata Gocłowska; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PRZEGLĄD PRASY -- 30 grudnia