PRZEGLĄD PRASY -- 5 grudnia

Katarzyna Jaźwińska
05-12-2001, 08:04

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 5 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

We wtorek Sejm zdecydował o przekazaniu projektu budżetu na rok 2002 do komisji. Podczas sejmowej debaty tylko koalicja rządząca poparła przedłożony przez rząd Leszka Millera plan dochodów i wydatków państwa. Krytycznie do projektu odniosły się pozostałe klubu parlamentare. (s.A1 i B2)

Członek RPP Bogusław Grabowski powiedział, że trwałego wzrostu gospodarczego nie osiąga się przez dynamizowanie popytu i że równowaga makroekonomiczna jest nie mniej istotnym zadaniem polityki gospodarczej rządu niż wzrost PKB. (s.A9)

Według ekonomistów, złoty osłabnie w 2002 roku, ale bez gwałtownego załamania się jego kursu. Zmienić to może Rada Polityki Pieniężnej, jeżeli w krótkim czasie zdecydowanie obniży stopy procentowe. Zdaniem analityków i polityków koalicji rządzącej, złoty jest przewartościowany. (s.B1)

Według danych GUS w drugiej połowie listopada za żywność oraz wyroby tytoniowe Polacy płacili średnio o 0,1 procent więcej niż w pierwszej i o 0,5 procent więcej niż przed miesiącem.Listopadowa inflacje liczona rok do roku powinna wynieść około 4,0 procent. (s.B1)

Według nieoficjalnych informacji sprzedaż Elektrim Kable przez Elektrim Krakowskiej Fabryce Kabli jest już prawie domknięta, a KFK ma zapłacić 110 milionów dolarów za pakiet ponad 70 procent akcji, czyli o 10 procent więcej niż uzgodniono wiosną. (s.B1)

Związki zawodowe żądają wypracowania nowych, "bardziej sprawiedliwych" rozwiązań, niż te proponowane przez rząd w ustawach okołobudżetowych. OPZZ grozi, że skieruje do Trybunału Konstytucyjnego ewentualne zamrożenie płac budżetówki. Solidarność nie wyklucza strajku w obronie karty nauczyciela. (s.B2)

Browar Brok kupili prawdopodobnie inwestorzy wcześniej związani z firmą Elbrewery. Nie jest to jednak przesądzone, ponieważ nabywca nie chce się ujawnić. Cena transakcji również pozostaje nieznana. (s.B4)

Firma reklamy zewnętrznej Clear Channel Poland, do niedawna znana jako Plakanda, chce zainwestować w 2002 roku sześć milionów dolarów w unowocześnienie swojej sieci. Prowadzi też negocjacje na temat przejęcia udziałów w czterech średniej wiekości firmach tej branży. (s.B4)

Firmy faktoringowe zaczynają odczuwać skutki kryzysu gospodarczego. Część przyznaje, że nie uda się im zrealizować tegorocznych planów wielkości obrotów. Największym przedsiębiorstwem w branży pozostaje Pekao Faktoring, który planuje w tym roku skupić faktury wartości 4,1 miliarda złotych. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Jakość opli z Gliwic jest najwyższa ze wszystkich aut produkowanych przez General Motors w Europie, ale w 2002 roku, po wstrzymaniu produkcji modelu Astra Classic, gliwicka fabryka wyprodukuje mniej aut i wykorzysta tylko połowę swojego potencjału produkcyjnego. (s.24)

Gazeta dowiedziała się nieoficjalnie, że japoński koncern NSK Ltd. wstrzymuje na klika lat budowę fabryki układów kierowniczych w Wałbrzychu. Do tej pory Japończycy zainwestowali tu już ponad 19 milionów dolarów. (s.24)

Przedstawiciele Rotch Energy są przekonani, że transakcja kupna pakietu kontrolnego w Rafinerii Gdańskiej (RG) zostanie zawarta w styczniu 2002 roku. Grupa Rotcha chce do 2004 roku przeznaczyć na kupno i inwestycje w RG około 1,3 miliarda dolarów. (s.24)

Gazeta dowiedziała się nieoficjalnie, że główny księgowy i dyrektor ekonomiczny giełdowej spółki Kogeneracja przyznali się do manipulacji w sprawozdaniach finansowych. Obaj są zatrzymani przez wrocławską prokuraturę pod zarzutem zawyżania wyników firmy. (s.30)

PRAWO I GOSPODARKA

Minister finansów Marek Belka powiedział, że do tegorocznego budżetu wpłynie około 3,0 miliardów złotych mniej z prywatyzacji planowanej na poziomie 10,14 miliarda złotych. Wiceprezes NBP Andrzej Bratkowski uważa, że pozyskanie planowanych środków z prywatyzacji w tym roku jest mało prawdopodobne. (s.3)

W wyniku dalszego pogarszania się koniunktury na rynku budownictwa mieszkaniowego, Mostostal Export planuje zrewidowanie swojej dotychczasowej strategii działania, a także organizacji i metod zarządzania grupą. Decyzje zostaną podjęte 15 lutego. (s.10)

Wszystko wskazuje na to, że fundusz obligacji PKO/Credit Suisse jest listopadowym liderem pod względem przyrostu aktywów. Fundusz pozyskał w ubiegłym miesiącu 1,67 miliarda złotych, czyli o 286 milionów złotych więcej niż obligacyjny Eurofundusz. (s.11)

Fundusz NFI Kwiatkowski zamierza nabyć w wyniku wezwania 19,1 procent kapitału zakładowego i tyle samo głosów na walnym zgromadzeniu. Dzięki wezwaniu fundusz zamierza zwiększyć liczbę posiadanych walorów do 24,99 procent kapitału funduszu. (s.9)

PARKIET

Drobni akcjonriusze AmerBanku protestują przeciw nowej emisji akcji skierowanej do inwestora strategicznego, niemieckiego DZ Banku. Uważają, że to oni zapłacą za błędy w zarządzaniu spółką. Żądają też przedstawienia przez zarząd informacji dotyczących jakości portfela kredytowego banku. (s.1)

Z informacji Parkietu wynika, że 12 listopada warszawska Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie zatajenia prawdziwych danych w prospekcie emisyjnym Areny. (s.1)

Z nieoficjalnych informacji Parkietu wynika, że podpisania umowy między Elektrimem, a Krakowską Fabryką Kabli należy się spodziewać przed 15 grudnia. KFK che kupić od Elektrimu pakiet ponad 70 procent akcji spółki Elektrim Kable. (s.4)

BRE Bank zdecydował się przenieść część akcji Szeptela na firmę zależną. Możliwe, że w ten sposób bank chce uchronić się przed stratą z tytułu utraty rynkowej wartości akcji spółki. Telekomunikacyjne przedsiębiorstwo będzie musiało zwołać WZA w celu uzupełnienia rady nadzorczej. (s.6)

PULS BIZNESU

Verbundentz Gas, Energi E2, Norsk Hydro i Sydkraft myślą o budowie rurociągu ze Skandynawii do Niemiec, który umożliwi przesył gazu w obie strony. Nieoficjalnie wiadomo, że interesuje się tym również polski Bartimpex. Projekt ten może przekreślić sensowność powstania Baltic Pipe. (s.4)

Przetarg na nowoczesne zestawy przeciwpancernych pocisków kierowanych dla polskiego wojska o wartości 1,3 miliarda złotych wszedł w kolejną fazę. W komisji przetargowej otworzono oferty. Wiadomo, że może ich być więcej niż trzy, zaś we wszystkich partycypują Zakłady Mechaniczne Mesko. (s.7)

Były prezes KGHM Stanisław Siewierski uważa, że prywatyzację spółki należy odłożyć na co najmniej dwa lata. Firma musi ponownie przejść głęboką restrukturyzację, a w przyszłości zainteresować się kupnem Impexmetalu oraz wejść w energetykę. (s.9)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 5 grudnia