PRZEGLĄD PRASY - 5 maja

Globe Trade Centre Spółka Akcyjna
05-05-2003, 07:52

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w poniedziałek, 5 maja.

RZECZPOSPOLITA

Polacy będą prawdopodobnie dowodzić jedną z czterech stref stabilizacyjnych w Iraku. Według ministra obrony, Jerzego Szmajdzińskiego, który prowadzi konsultacje na ten temat w Waszyngtonie, polska brygada może trafić do strefy północnej. Amerykański prezydent, George W. Bush prawdopodobnie zatrzyma się 30 maja w Krakowie. (s.A1, A6, A11)

Podczas ubezpieczania rządowych samochodów na 2002 rok doszło do wielu nieprawidłowości - ustaliła NIK. Pieniądze za polisy OC zostały przekazane kilka dni przed podpisaniem umowy z towarzystwem Compensa, umowa zaś była nierzetelna. (s.A1, A4)

Andrzej Bratkowski, wiceprezes NBP, uważa, że nowa Rada Polityki Pieniężnej (RPP), która ukonstytuuje się na początku 2004 roku, nie będzie miała już wiele miejsca na obniżki stóp. (s.B3)

W najbliższy czwartek, 8 maja, po raz pierwszy spotka się w Londynie trzech arbitrów w sprawie wniesionej przez firmę Eureko przeciwko polskiemu rządowi do sztokholmskiego trybunału. Holenderski inwestor zarzuca Polsce naruszenie umowy prywatyzacyjnej PZU SA. (s.B3)

Heineken, czwarty na świecie producent piwa, w ramach transakcji o wartości 1,9 miliarda euro chce kupić austriackę spółkę browarniczą BBAG. W wyniku połączenia Heinekena i BBAG powstanie nowa firma Brau Union AG, która będzie prowadzić działalność w 13 krajach Europy Centralnej, także w Polsce. (s.B4)

Highwood Partners, fundusz związany z grupą Elliot - obligatariuszem Elektrimu, złożył pozew o uchylenie wszystkich uchwał podjętych na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu Elektrimu z 4 kwietnia 2003 roku. (s.B4)

GAZETA WYBORCZA

Zagładą Rafinerii Gdańskiej (RG) mógł się zakończyć sobotni pożar jednego ze zbiorników z benzyną. Trzy osoby poniosły śmierć, a straty sięgają kilkunastu milionów złotych. (s.1, 4)

Przed ważnym majowym raportem Komisji Europejskiej (KE) oceniającym stan polskiej gotowości do członkostwa w UE, minister ds. europejskich Danuta Huebner napisała list do unijnego komisarza ds. rozszerzenia Guentera Verheugena, by zapewnić go, że Polska powinna ze wszystkim zdążyć. Nie wszyscy w Brukseli jednak w to wierzą. (s.20)

PARKIET

Netia zakończyła emisję obligacji z warrantami. W najbliższym czasie ubiegłoroczni akcjonariusze spółki otrzymają prawo zakupu nowych akcji po 2,53 złotego. (s.3)

KPWiG przygląda się transakcji odkupu przez BRE Bank akcji Optimusa od ITI Holdings. Chcąc wywiązać się z warunków porozumienia w tej sprawie z 31 października 2002 roku, BRE Bank powinien do 24 sierpnia tego roku przejąć kolejne 700.000 akcji i zapłacić ponad 34 złote za każdą z nich. (s.3)

Kontrolowana przez PKN Orlen Rafineria Trzebinia chce przeprowadzić konsolidację trzech państwowych firm z sektora naftowego znajdujących się na południu Polski. Chodzi o zakłady w Czechowicach, Gorlicach i Jaśle. (s.4)

Fundusze emerytalne powinny publikować informacje o zyskach z posiadanych papierów wartościowych - wynika z raportu Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE). Raport głosi też, że OFE w coraz większym stopniu stają się motorem napędowym giełdy. (s.5)

PULS BIZNESU

Dziś Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) rozpocznie rozmowy z Polskimi Hutami Stali (PHS) o przekazaniu jej przez koncern części majątku. Rozmowy będą dotyczyły aktywów wartych około 550 milionów złotych. (s.3)

Aż 560 milionów złotych TPSA będzie musiała zapłacić za pełne przejęcie portalu Wirtualnej Polski (wp.pl). Tak zapisano w tajnej umowie z końca 2001 roku, którą operator chce renegocjować. (s.4)

Szybką poprawę sytuacji przedsiębiorstw w Polsce może przynieść istotna obniżka stóp procentowych - uważa Zsolt Papp, ekonomista ABN Amro. Zaznacza, że potrzeba gruntownej reformy finansów publicznych, by polska latami rozwijała się w szybkim tempie. (s.10)

Coca-cola przejmuje od Maspeksu produkcję wody mineralnej MultiVita. W efekcie wadowicka spółka dostanie pieniądze na kolejne inwestycje, a amerykański koncern umocni swoją pozycję na polskim rynku. (s.11)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Adrian Krajewski; Redagowała: Barbara Woźniak; Adres internetowy: adrian.krajewski@reuters.pl, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Globe Trade Centre Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY - 5 maja