Przegonią nieproszone drony

opublikowano: 25-10-2018, 22:00

Advanced Protection System szykuje się do wejścia na giełdę. Jego stacja do neutralizacji dronów okazała się hitem.

Advanced Protection Systems (APS), trójmiejski start-up, złożył w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny. Debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych ma mu ułatwić dalszy rozwój.

Trójmiejska spółka Advanced Protection Systems (APS) oferuje system
wykrywania i zagłuszania dronów, które stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla
lotnisk, rafinerii czy budynków rządowych.
Zobacz więcej

WYKRYJ DRONA:

Trójmiejska spółka Advanced Protection Systems (APS) oferuje system wykrywania i zagłuszania dronów, które stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla lotnisk, rafinerii czy budynków rządowych. Fot. ARC

W ostatniej edycji akceleratora Space3ac Intermodal Transportation — jednego z flagowych projektów Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE), start-up stworzył mobilny system neutralizacji dronów Ctrl+Sky zaprojektowany dla PZU LAB. Tzw. antydron wykrywa i śledzi obiekty latające, które „nieproszone” wtargnęły na dany teren. Minicentrum dowodzenia jest umieszczone na pojeździe terenowym. Dzięki mobilności oraz własnym agregatom prądotwórczym system można wykorzystać w każdej sytuacji i na każdym terenie. Może służyć do zabezpieczania koncertów, meczów, uroczystości czy imprez plenerowych przed potencjalnym atakiem i zagrożeniami ze strony dronów. Specjalnie przeszkolona ekipa obserwuje, co dzieje się wokół podczas imprezy i w razie konieczności użyje stacji, aby zneutralizować drona intruza. Zamawiający, czyli PZU LAB, oferuje to narzędzie m.in. organizatorom imprez masowych.

Spotkanie dwóch światów

Ideą akceleracyjnego programu Space3ac Intermodal Transportation było skojarzenie małych firm, zajmujących się technologiami satelitarnymi, z dużymi z branży transportowej w celu rozwiązania ich problemów. Zgłosiło się do niego 170 start-upów. Efektem są zaprojektowane przez 16 z nich rozwiązania skrojone pod potrzeby 11 dużych przedsiębiorstw, m.in. PZU LAB, Lotos, Orange Polska, Port Gdynia, Port Gdańsk, International Paper-Kwidzyn, Celsa Huta Ostrowiec, Polska Miedź Trans, OT Logistick, X-Kom czy Instytut Morski.

— Program spełnił swoje założenia. Jego wymiernym efektem są wdrożenia, komercjalizacja i praktyczne zastosowanie pilotażowych projektów. Stworzyliśmy warunki i przestrzeń, w której spotkały się dwa światy biznesowe: dużych firm z potencjałem młodych, dynamicznych start-upów. Takie działania przynoszą korzyści obu stronom — podkreśla Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE.

Nad rozwiązaniem wyzwań postawionych przez PZU LAB pracowały trzy start-upy. Ostatecznie spółka zdecydowała się na rozwiązania dwóch z nich — system neutralizacji dronów APS oraz układ do kontroli realizacji zaleceń audytów ubezpieczeniowych w obiektach przemysłowych, zaprojektowany przez Fabrykę Bezpieczeństwa F@BE. Firmy chcące ubezpieczyć swoją działalność, muszą przeprowadzić audyty ubezpieczeniowe,których efektem jest ocena i praktyczne zalecenia dotyczące poprawy bezpieczeństwa oraz poziomu ochrony. Opracowane przez start-up rozwiązanie Enterprise Safety Tools umożliwi ubezpieczycielowi kontrolę realizacji zaleceń audytów, zmniejszając jego koszty ryzyka.

— Współpraca w ramach programu polegała na określeniu, czego chcemy od start-upów. Rolą PSSE było ich znalezienie. Wspólnie wybraliśmy podmioty spełniające nasze oczekiwania. Strefa zapewniała mentoring biznesowy i techniczny. My sprawdzaliśmy postęp prac i korygowaliśmy kierunki dalszych działań — mówi Beata Gliszczyńska z PZU LAB.

Systemy ze strefy

W akceleratorze powstał też, wdrożony już w Porcie Gdańsk oraz Porcie Gdynia, system do monitorowania zanieczyszczeń powietrza yeti- Sense. Stworzony przez start-up SeaData system kontroluje jakość powietrza w czasie rzeczywistym, prezentuje wszystkie dane i w razie potrzeby alarmuje o przekroczeniu dopuszczalnych poziomów. System składa się z czujników, które mierzą zawartość pyłów zawieszonych oraz natężenie hałasu. Czujniki zainstalowano we wrażliwych miejscach portów i ich pobliżu, aby szybko wskazać ewentualne zagrożenie dla mieszkańców. System pozwala przewidywać potencjalneniebezpieczeństwa z kilkudniowym wyprzedzeniem.

ISS RFID, który w programie akceleracyjnym zdobył nagrodę dla najlepszego start-upu, opracował system inteligentnych plomb i znaczników magazynowych. Wdrożyła go firma X-Kom oraz jedna z popularnych sieci drogeryjnych.

Polskie start-upy dobrze sobie radzą na rynku krajowym, a nawet zagranicznym, czego przykładem jest np. Quotiss, który opracował system optymalizacji procesów planowania wykorzystania taboru kolejowego, czy theConstruct, twórca wizualizacji przestrzennej nieruchomości wraz z systemem informacji przestrzennej.

Ostatnio umowę z Orange Polska na system monitoringu bezpieczeństwa podpisał start-up F@BE. FAT IoT zapewnia jego zwiększenie oparte na technologii internetu rzeczy. Rozwiązanie będzie rozwijane we współpracy z Orange i PZU w ramach akceleratora Orange Fab. FAT IoT jest przeznaczony głównie dla firm ubezpieczeniowych (obniżenie ryzyko wypłaty odszkodowania), zakładów o dużym i zwiększonym ryzyku wystąpienia awarii, zakładów o rozproszonej bądź trudno dostępnej infrastrukturze czy firm serwisowych.

Kilka start-upów postanowiło dalej rozwijać projekty w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. NNT pracuje nad urządzeniem do badań nieniszczących w konstrukcjach i produktach stalowych, 3DPLab — nad inteligentnymi kaskami dla pracowników, a Rad Code — nad rozwiązaniami z zakresu Przemysł 4.0, pozwalających na automatyzację i optymalizację procesów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy