Przełom w kredycie technologicznym

Agnieszka Jabłońska
23-09-2010, 05:01

Prace nad nowelizacją przepisów wreszcie nabiorą tempa. Pieniędzy będzie więcej i do firm popłyną szybciej.

Do tej pory prace nad ustawą o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej hamowały nowelizowane w pakiecie przepisy o ulgach podatkowych dla centrów badawczych.

- Zdecydowaliśmy się rozdzielić te kwestie. Na czwartkowym posiedzeniu komitet rady ministrów będzie rozpatrywał tylko przepisy o kredycie. Zależy nam na usprawnieniu tej formy wsparcia, zwłaszcza, że kończą się inne dotacje – wyjaśnia Beata Lubos, naczelnik Wydziału Polityki Innowacyjności w Ministerstwie Gospodarki.

Na razie firmy podchodzą do niego sceptycznie, bo dotację, czyli premię technologiczną, można dostać dopiero po udokumentowaniu przychodów ze sprzedaży produktów, które dzięki niej powstały. Gdy przepisy wejdą w życie (najpóźniej za dwa miesiące ustawa trafi do Sejmu) premia będzie wypłacana po zakończeniu realizacji inwestycji. Jej wartość będzie obliczana na podstawie wszystkich wydatków, a nie tylko tych sfinansowanych kredytem. Nowe przepisy obejmą też firmy, które premię już dostały.

- Firmy, które złożyły wnioski o udzielenie premii nie później niż w lipcu 2009 r. będą mogły przeliczyć wysokość premii na podstawie nowych przepisów i otrzymania stosownej dopłaty – zapewnia Beata Lubos.

Bankowcy spodziewają się, że po zmianie chętnych na kredyt będzie więcej. Na razie umowy kredytowe warte 92,4 mln zł podpisało jedynie 28 firm.

- Spodziewamy się, że z marszu sięgnie po niego 20 firm. Zainteresowane jest duże, ale przedsiębiorcy czekają na nowe przepisy – mówi Aleksandra Rutkowska, menedżer ds. kredytów unijnych w Raiffeisen Bank Polska.

Ale nie wszystkie.

- Nie obawiamy się problemów z udokumentowaniem przychodów, bo nie bierzemy się za projekty, które nie przyniosą efektów finansowych. A jeśli dzięki dotacjom z UE możemy spłacić część kredytu na inwestycje, to warto z tego skorzystać – twierdzi Janusz Kosiński, prezes firmy Inea, która kredyt technologiczny wzięła trzy razy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Przełom w kredycie technologicznym