Przełom w leczeniu malarii

MEJ
opublikowano: 24-06-2015, 19:26

Jedna dawka nowego związku DDD107498 może leczyć chorych na malarię. Nawet jeśli jest to odmiana wywołana przez zarodźce malaryczne oporne na stosowane zwykle w terapii leki - wynika z materiału zespołu naukowców, opublikowanego w "Nature".

Zespół naukowców z Drug Discovery Unit (DDU) na University of Dundee w Szkocji oraz z fundacji Medicines for Malaria Venture (MMV) kierowany przez prof. dr hab. Iana Gilberta z University of Dundee prowadził badania screeningowe nowych związków, które umożliwiłyby terapię odpornych odmian malarii. Od początku obecnego wieku oporność zarodźców malarycznych na leki rośnie w tempie wykładniczym; obecnie na najbardziej zagrożonej granicy indyjsko-birmańskiej niemal 1/5 nowych przypadków malarii pochodzi od odmian całkowicie odpornych na stosowane dotąd w terapii leki. Niektóre z tych przypadków dotyczą przy tym Europejczyków i Amerykanów: personelu medycznego, misjonarzy czy nawet biznesmenów odwiedzających w interesach dotknięte malarią regiony.

Według dr Davida Reddy'ego z MMV, malaria, zwłaszcza w tych regionach jest problemem, bowiem "połowę populacji świata nie stać na leczenie tej choroby". Należy się też spodziewać, ze w ciągu najbliższej dekady odmiana malarii powodowane przez zarodźce malaryczne odporne na dotychczas stosowane leki, trafią do najuboższych krajów Afryki, co spowoduje eksplozję epidemii. Już obecnie, jak stwierdzają dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO),w 2013 roku zanotowano 200 mln przypadków malarii i 584 tys. zgonów z powodu tej choroby. Większość zmarłych stanowiły ciężarne kobiety z bardzo ubogich rodzin i dzieci do 5 roku życia.

Zespół z DDU i MMV  od 2009 roku w trakcie szerokich badań przesiewowych sprawdził  około 4700 związków chemicznych, przy czym te, które zabijały pasożyty, poddawano dalszym eksperymentom badawczym. Według materiału z badań, opublikowanego w "Nature", DDD107498 jest związkiem na tyle aktywnym i nieselektywnym, że wystarczy tylko jedna dawka terapeutyczna, aby zlikwidować zarodźce bytujące w organizmie osoby zakażonej. Może też chronić przed zakażeniem przez komary i jednocześnie zapobiegać transmisji zarodźców z organizmu osoby zakażonej do komara. DDD107498 jest bowiem związkiem blokującym prawidłowe wytwarzanie koniecznych białek w organizmie zarodźca malarycznego, uniemożliwiając mu w ten sposób rozwój. Obecnie trwają badania nad DDD107498 i w ciągu najbliższych kilku lat zostanie on skomercjalizowany i zamieniony w lek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu