Przerwa w marszu w górę

Dow Jones stracił 0,15 proc., S&P500 spadł o 0,3 proc. Nasdaq kończył dzień 0,2 proc. zwyżką.

Dow Jones i S&P500 cofnęły się minimalnie po rekordach osiągniętych na koniec ubiegłego tygodnia. Nasdaq, któremu do tegorocznego szczytu został ułamek procenta, lekko poszedł w górę. Poniedziałek był dobrym dniem dla posiadaczy dolarów i złym dla posiadaczy funtów brytyjskich. Stracili wierzący w wartość złota i grający na zwyżkę cen ropy. Taniały obligacje skarbowe USA.

Na zamknięciu spadała wartość indeksów 8 z 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej rynek przecenił akcje spółek z segmentu energii (-1,6 proc.), użyteczności publicznej (-0,7 proc.) i usług telekomunikacyjnych (-0,6 proc.). Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty finansowy (-0,01 proc.), ochrony zdrowia (0,0 proc.) i IT (0,15 proc.). Liderem wzrostów wśród spółek z S&P500 było Yahoo, którego akcje zdrożały ponad 6 proc. To zasługa wiadomości o ropoczęciu road show przed IPO przez chińskiego giganta e-commerce Alibaba. Yahoo ma 23 proc. jego akcji. Kurs Apple lekko spadł przed oczekiwaną przez rynek wtorkową premierą iPhone’a 6.

Na zamknięciu taniało ok. 62 proc. spółek z S&P500 i 53 proc. z Nasdaq 100. Spośród 30 blue chipów ze średniej Dow Jones spadły kursy 21. Najmocniej taniały akcje koncernu naftowego Exxon (-1,5 proc.), właściciela sieci supermarketów Wal-Mart Stores (-1,25 proc.) i spółki ubezpieczeniowej Travelers Companies (-1,0 proc.). Po przeciwnej stronie rynku znalazły się producent mikroprocesorów Intel (0,9 proc.), dostawca oprogramowania Microsoft (1,1 proc.) i koncern lotniczy Boeing (2,65 proc.). Ten ostatni otrzymał w poniedziałek zamówienie od Ryanair na 100 samolotów wartości 11 mld USD z opcją kupna kolejnych 100.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przerwa w marszu w górę