Przerwane spadki na Wall Street

Dow Jones rósł na zamknięciu o 0,6 proc. przerywając serię pięciu spadków z rzędu. S&P500 odrobił stratę punktową z dwóch poprzednich spadkowych sesji i także zyskał 0,6 proc. Nasdaq kończył dzień 0,35 proc. zwyżką

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Na amerykańskich rynkach akcji nastąpiło odreagowanie serii spadków z ostatnich sesji, które sprowadziło indeksy do tegorocznych minimów. Analitycy techniczni zwracali uwagę, że w przypadku prawie jednej piątej spółek z S&P500 wskaźnik RSI spadł poniżej 30, co interpretowane jest, że przecena była zbyt duża i zbyt szybka. W środę popytu nie zahamowała wiadomość o dużym spadku zamówień na dobra trwałe w grudniu. Obawy zmniejszyły doniesienia o większym niż oczekiwano odczycie indeksu zaufania konsumentów, a także wzroście cen domów. Lekko słabł dolar, zdrożały obligacje skarbowe USA, ropa i gaz ziemny.

Na zamknięciu rosła wartość 9 z 10 indeksów głównych segmentów S&P500. Najmocniej drożały spółki ochrony zdrowia (1,3 proc.), gdzie gwiazdą był Pfizer. Największy na świeci producent leków zaskoczył lepszymi niż oczekiwano wynikami kwartalnymi i jego akcje zdrożały o ok. 3 proc. Popytem cieszyły się także akcje spółek finansowych (1,2 proc.), wśród których drożały akcje AIG. Bank of America twierdzi, że ubezpieczeniowy gigant wyda 10 mld USD na buyback akcji przez najbliższe dwa lata. Najsłabiej na tle rynku wypadł segment IT (-0,7 proc.). Pociągnęła go w dół prawie 8 proc. przecena akcji Apple po rozczarowaniu, jakie wywołała wiadomość o mniejszej niż oczekiwano sprzedaży iPhone’ów w minionym kwartale oraz prognozie pierwszego od 2003 roku spadku sprzedaży, co ma nastąpić w obecnym kwartale. Ostatecznie na zamknięciu drożało 82 proc. spółek z S&P500 i 78 proc. z Nasdaq 100. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones wzrosły kursy 24. Najmocniej drożały akcje wspomnianego wcześniej Pfizera. Niewiele mniejsze wzrosty kursów notowały Visa i General Electric. Najmocniej spadły ceny akcji Cisco Systems i Dupont.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przerwane spadki na Wall Street