Przerwijmy wreszcie krąg niemożności

Tomasz Teluk
16-09-2008, 00:00

Gdyby abonament telewizyjny potraktować nie jako parapodatek, lecz jako opłatę za konkretną usługę dostarczania Telewizji Polskiej w wersji cyfrowej — to klienci radykalnie zmieniliby swoje nastawienie i zaczęli regularnie płacić. Dzięki lepszej ofercie i oglądalności telewizji publicznej, przy stałej tendencji wzrostu wydatków marketingowych zwiększyłyby się także wpływy z reklam. To tylko jeden z pomysłów przerwania kręgu cyfryzacyjnej niemożności.

Uruchamiając własną platformę cyfrową, TVP mogłaby pójść w ślady BBC, która uruchomiła FreeSat. Taka platforma, jako kluczowy element spóźniającej się cyfryzacji Polski, powinna zostać uruchomiona jak najszybciej. FreeSat to nieodpłatna platforma satelitarna, uzupełniająca również darmową naziemną platformę cyfrową FreeView. Powstała w celu rozpowszechnienia bezpłatnej telewizji cyfrowej na terenie całej Wielkiej Brytanii, ponieważ oferta cyfrowej telewizji naziemnej nie dociera do każdego zakątka kraju.

Z platformy FreeSat korzysta się bezpłatnie, bez dodatkowego abonamentu. Jedynym kosztem jest zakup niedrogiego tunera, anteny satelitarnej oraz konieczność uiszczenia opłat instalacyjnych. Przeciętna brytyjska rodzina wydaje zatem jednorazowo na cyfryzację kwotę odpowiadającą 200-600 zł. Przykład udanej cyfryzacji nadawcy publicznego BBC jest wzorcem, możliwym do skopiowania z powodzeniem w Polsce.

Tomasz

Teluk

dyrektor Instytutu Globalizacji

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Teluk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przerwijmy wreszcie krąg niemożności