Przestajemy budować mieszkania

ONO
opublikowano: 15-05-2009, 14:47

W kwietniu rozpoczęto budowę 15361 mieszkań – podał GUS. To o 29 proc. mniej niż przed rokiem. Jeszcze głębszy jest spadek liczby pozwoleń – o 31 proc.

Do użytkowania oddano 11757 mieszkań, o 14 proc. mniej niż w kwietniu 2008 r. Jednak w całym 2009 r. ciągle jesteśmy pod tym względem na plusie (+9 proc. w stosunku do pierwszych czterech miesięcy 2008 r.).

- Te dane (red: o mieszkaniach oddanych do użytku) wskazują na to, że w tym roku może zostać pobity rekord sprzed roku, kiedy to oddano 165 189 mieszkań. Nie powinniśmy jednak spodziewać się, że z miesiąca na miesiąc przybywać będzie mieszkań do sprzedaży, ponieważ wszystkie te lokale dawno już są na rynku, sprzedawane przez deweloperów. Część z nich można też kupić ,,z drugiej ręki’’, od osób, które nabyły lokale na początku budowy w celach inwestycyjnych. Jednak to, czy teraz decydują się na sprzedaż zależy od tego jaka była cena zakupu i czy posiłkowali się kredytem hipotecznym we franku szwajcarskim. Jeżeli ktoś kupił mieszkanie na szczycie boomu to raczej będzie czekał na ponowny wzrost cen mieszkań, ponieważ teraz ma zbyt wiele do stracenia. Zdecydowanie bardziej opłaca mu się wykończyć oraz wynająć mieszkanie, chociaż ceny najmu również uległy obniżeniu – komentuje Aleksandra Szarek, analityk Home Broker.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO

Polecane