Przesunięcie uwagi

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ SA
opublikowano: 19-03-2014, 17:40

Po trzech sesjach odreagowania obaw wyzwolonych na rynkach przez wzrost geopolitycznego napięcia, środowe notowania na świecie przyniosły oczekiwane i oczywiste przesunięcie uwagi na najważniejsze wydarzenie bieżącego tygodnia, jakim jest pierwsze posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) pod przewodnictwem Janet Yellen.

Na większości giełd pojawił się klimat wyczekiwania i zawieszenia. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie była wyjątkiem. Już w pierwszej godzinie licznik obrotów w WIG20 pokazał niewiele więcej niż 60 mln. W istocie niska aktywność rynku zdominowała notowania w całym dniu. Wyjątkiem były spółki PKO i KGHM, na które przypadła przeszło połowa z 680 mln zebranych w WIG20. Godny odnotowania jest głównie spadek KGHM, który w ważnej fazie sesji przekraczał 5 procent i w finale wyniósł przeszło 4 procent. Spółka o znacznej wadze dla indeksów odpowiedziała mocną przeceną na nowe minima w trendzie na rynku miedzi, która wczesnym popołudniem wybiła się z kilkudniowej konsolidacji i wyzwoliła falę spekulacji o potencjale spadku w rejon 250 centów za funt. W sumie spadek WIG20 o 0,8 procent jest był na tyle mały, iż nie przyniósł przesilenia technicznego. W efekcie już dziś można założyć, iż jutrzejsza reakcja na wieczorne sygnały ze stron Fed będzie na tyle duża, iż przykryje dzisiejsze przesunięcie. Niemniej środowe notowania pokazują, iż po wybronieniu przez WIG20 rejonu 2300 pkt. i zawahaniu na 2400 pkt. gracze w Warszawie oczekują na nowe impulsy, które będą ważniejsze niż ograniczone odreagowanie przeceny wywołanej przez zamieszanie na Ukrainie. Jeśli FOMC, który ostatnio rozchodził się z nastrojami na rynkach, obieca wieczorem niskie stopy procentowe, to jutro dzisiejszy spadek w Warszawie będzie łatwy do odrobienia a indeks bez trudu wróci w pobliże 2400 pkt.
 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ SA

Polecane