Przetarg GUS zawisł na protestach

KL
opublikowano: 25-06-2009, 00:00

Konsorcja Wasko i Comp

Konsorcja Wasko i Comp

Safe Support oprotestowały przetarg dla GUS.

Sprawę rozstrzygnie izba

odwoławcza.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) wybrał ofertę konsorcjum Sygnity i PTK Centertel jako najkorzystniejszą w przetargu na system informatyczny wspierający przeprowadzanie próbnych spisów powszechnych za pomocą formularza elektronicznego i terminali mobilnych. Z tą decyzją nie zgadzają się konkurencyjne konsorcja, których liderami były giełdowe Wasko i Comp Safe Support. Członkiem jednego z konsorcjów był również giełdowy Betacom.

— Złożyliśmy odwołanie do zamawiającego, jednak zostało odrzucone. Zamierzamy więc złożyć odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Jeśli i ona je odrzuci, pozostaje nam arbitraż — mówi Janusz Poloczek, dyrektor ds. rozwoju w Betacomie.

— Nie będziemy komentować tej sprawy, dopóki kwestia przetargu nie zostanie rozstrzygnięta — mówi Michał Michalski, rzecznik Sygnity.

Wartość oferty zwycięskiego konsorcjum wyniosła prawie 4,7 mln zł. Oferta konsorcjum z udziałem Sygnity uzyskała 96,76 pkt na 100 pkt możliwych. Podstawą oceny ofert była cena oraz funkcjonalność.

"Konsorcjum, którego liderem jest Wasko, złożyło najkorzystniejszą cenowo ofertę, (tańszą od konsorcjum Sygnity o ponad 500 tys. zł) oraz, jego zdaniem, spełniło wszystkie wymagania zamawiającego dotyczące funkcjonalności systemu" — napisały spółki w komunikacie.

— Sprawa jest o tyle dziwna, że zamawiający rejestrował przebieg wszystkich prezentacji oferentów, więc nietrudne powinno być udowodnienie spełnienia wymagań przez wykonawcę. Protest dotyczy również błędów formalnych w ofercie Sygnity, czego skutkiem powinno być odrzucenie oferty — mówi Janusz Poloczek.

Dopóki protesty nie zostaną ostatecznie rozpatrzone, przetarg nie może być realizowany. Zamówienie obejmowało m.in. dostawę 400 licencji na użytkowanie aplikacji mobilnej wspierającej rachmistrzów, dostawę i konfigurację sprzętu, zapewnienie transmisji danych i usług głosowych, a także serwery i oprogramowanie niezbędne do funkcjonowania całego systemu.

W 2010 roku rząd zamierza przeprowadzić powszechny spis rolny. Ma on się różnić od poprzednich, gdyż zostanie przeprowadzony przede wszystkim drogą elektroniczną. W 2011 roku GUS przeprowadzi także spis powszechny. Według PAP, branża informatyczna szacuje wydatki na usługi i sprzęt informatyczny związany z przeprowadzeniem spisów na 400-500 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu