Przetarg na System Ochrony Granic może być unieważniony

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-06-2006, 17:07

Wartość poszczególnych ofert w przetargu na System Ochrony Granic, w którym startują konsorcja pod przewodnictwem Computerlandu i Emaksu, przekracza kwotę, jaką Straż Graniczna przeznaczyła na realizację tego przedsięwzięcia - poinformował PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej Jarosław Żukowicz.

Wartość poszczególnych ofert w przetargu na System Ochrony Granic, w którym startują konsorcja pod przewodnictwem Computerlandu i Emaksu, przekracza kwotę, jaką Straż Graniczna przeznaczyła na realizację tego przedsięwzięcia - poinformował PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej Jarosław Żukowicz.

Zamawiający może w takim wypadku unieważnić przetarg lub, jeśli dysponuje odpowiednimi środkami, wybrać najkorzystniejszą ofertę.

"Złożono dwie oferty. Wartość ofertowa oferty złożonej przez konsorcjum firm, których pełnomocnikiem jest firma Computerland to 652.202.000 zł. Wartość oferty złożonej przez konsorcjum firm, których pełnomocnikiem jest firma Emax to 697.445.940 zł. Zamawiający na realizację tego zamówienia przeznaczył kwotę w wysokości 240.120.000 zł" - powiedział PAP Żukowicz.

"Decyzja co do dalszych czynności i ewentualnych kroków jest w gestii zamawiającego - podjęta zostanie do 30 czerwca" - dodał.

Otwarcie ofert nastąpiło 13 czerwca.

Rzecznik prasowy Urzędu Zamówień Publicznych, Anita Wichniak-Olczak poinformowała PAP, że jedną z prawnych możliwości w takiej sytuacji jest unieważnienie przetargu lub wybranie najkorzystniejszej oferty, mimo że jej wartość przekracza budżet przedsięwzięcia.  

"Generalna zasada jest taka, że jeżeli okaże się, iż kwota najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający przeznaczył na finansowanie zmówienia, ale dysponuje środkami, które pozwalają mu na realizację inwestycji, to może wybrać tę ofertę. Jeżeli nie ma takich środków, to musi takie postępowanie unieważnić" - powiedziała Wichniak-Olczak.

Z informacji PAP wynika, że w przypadku, gdy nie zostały złożone żadne oferty lub wszystkie oferty podlegają odrzuceniu, zamawiający może przeprowadzić przetarg w trybie negocjacji bez ogłoszenia.

Projekt systemu ochrony granicy jest finansowany z Funduszu Schengen. Fundusz ten został przydzielony na okres 3 lat od dokonania pierwszej płatności na konto beneficjenta, a pierwsza zaliczka z funduszu wpłynęła 21 grudnia 2004 r.

Wcześniej Straż Graniczna liczyła, że przetarg uda się rozstrzygnąć do końca 2005 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane