Przewiert pod obwodnicą Trójmiasta

opublikowano: 12-10-2017, 22:00

Trwa rozbudowa sieci ciepłowniczej w Gdańsku. Powstaje jej nowy 11-kilometrowy odcinek. 6 października 2017 r. ruszył najważniejszy etap prac — przewiert pod Obwodnicą Trójmiasta.

 Wykorzystana zostanie przy tym jedna z kilku w Europie otwartych głowic do mikrotunelingu. Przewiert na głębokości 8 m będzie miał 1,8 m średnicy i 110 m długości. W środku zostaną umieszczone trzy stalowe rury o średnicy 720 mm, a w każdej znajdzie się sieć preizolowana o średnicy 400 mm.

— Mamy doświadczenie w realizacji skomplikowanych technicznie inwestycji. W 2015 r.połączyliśmy siecią ciepłowniczą dzielnice Przeróbka i Stogi. Wykonaliśmy tam złożony przewiert sterowany pod dnem rzeki — mówi Anna Jakób z zarządu Gdańskiego Przediębiorstwa Energetyki Cieplnej (GPEC).

Od czerwca Grupa GPEC prowadzi działania związane z przyłączeniem górnego tarasu miasta. Powstało już ponad 2 km sieci. Dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych inwestycję można poprowadzić dalej. Do grudnia powstanie około 11 km magistrali ciepłowniczej, która połączy trzy dzielnice z systemem oplatającym pozostałą część miasta. Dostęp do nowej sieci ciepłowniczej zyska aż 30 tys. mieszkańców. Pierwsze dostawy ciepła ruszą jeszcze w tym roku.

Największymi zaletami ciepła z sieci są cena, wygoda i bezpieczeństwo dostaw. Sieć z powodzeniem wypiera przestarzałe sposoby ogrzewania domów i mieszkań. Dzięki ciepłu z sieci z trójmiejskich miast systematycznie znikają piece węglowe. Grupa GPEC to lider branży ciepłowniczej na Pomorzu. W jej skład wchodzi 10 spółek z regionu. Główną działalnością przedsiębiorstwa, które działa już ponad 50 lat, jest dystrybucja i wytwarzanie ciepła. Grupa znajduje się w pierwszej dziesiątce największych inwestorów na Pomorzu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Ekologia / Przewiert pod obwodnicą Trójmiasta