Przewoźnicy drogowi zapowiadają blokady

Polska Agencja Prasowa SA
11-07-2006, 17:42

Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego (OZPTD) zapowiada blokadę dróg w połowie lipca, jeżeli rząd nie rozwiąże problemu zakazu ruchu dla ciężarówek - poinformował OZPTD w liście do ministra transportu, przesłanym PAP we wtorek.

Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego (OZPTD) zapowiada blokadę dróg w połowie lipca, jeżeli rząd nie rozwiąże problemu zakazu ruchu dla ciężarówek - poinformował OZPTD w liście do ministra transportu, przesłanym PAP we wtorek.

Zakaz taki ogłasza latem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jeżeli uzna, że na skutek wysokich temperatur ciężkie pojazdy mogą uszkodzić nawierzchnię dróg. Zakaz obowiązuje w całym kraju od ubiegłego piątku do odwołania w godzinach 11.00 - 22.00.

Zdaniem OZPTD, zakaz oznacza brak możliwości świadczenia usług transportowych i naraża przewoźników na straty finansowe.

Jeżeli zakaz nie zostanie uchylony, bądź rząd nie zaproponuje rekompensat dla przewoźników, związek przystąpi do akcji protestacyjnej - ostrzega OZPTD.

Akcja protestacyjna polegać ma na blokadzie dróg dojazdowych do miejscowości nadmorskich i warmińsko - mazurskich 15 i 16 lipca br.

Przeciwko zakazowi ruchu dla ciężarówek protestowało już w piątek Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD).

Jak poinformowała wówczas PAP, rzecznik prasowy ZMPD Anna Wrona, koszt przymusowego postoju pojazdu i kierowcy przez 1 dzień to ok. 1 tys. zł.

Dodatkowo, jak wyjaśniają przewoźnicy, opóźnienie w wykonywaniu umów spowodowane postojami grozi karami umownymi, a nawet utratą zleceń na przewozy.

W okresach zakazu ciężarówki parkują na wszystkich dostępnych parkingach drogowych. W momencie upływu terminu zakazu o godz. 22.00 wszystkie pojazdy ciężarowe jednocześnie pojawiają się na drogach, prowadzone przez kierowców, których wypoczynek w ciągu dnia, ze względu na wysoką temperaturę, był praktycznie niemożliwy - argumentuje Wrona.

Jak dowiedziała się PAP w GDDKiA, ograniczenia w ruchu dla ciężarówek są spowodowane złym stanem nawierzchni dróg. Ciężarówki nie są zagrożeniem dla dróg remontowanych w ostatnich latach, bo w tym przypadku jakość nawierzchni jest wystarczająca.

Jakość materiałów użytych do budowy lub remontu dróg w latach 80. była jednak tak niska, że przy wysokich temperaturach ciężarówki mogą trwale zniekształcić nawierzchnię. Takich dróg jest dużo i w związku z tym zakaz ruchu wprowadza się na terenie całego województwa lub kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Przewoźnicy drogowi zapowiadają blokady