Przez Internet za darmo

DCZ
opublikowano: 08-02-2010, 16:30

Bezpłatne za szkolenie on-line Akademii PARP można zaliczyć w dwa miesiące, poświęcając nauce pół godziny dziennie.

Na portalu www.akademiaparp.gov.pl znajduje się 18 szkoleń internetowych w pięciu obszarach tematycznych: zarządzanie strategiczne i operacyjne, umiejętności menedżerskie i specjalistyczne, marketing i sprzedaż, zagadnienia finansowe i prawne oraz wiedza ogólna. Naukę mogą podjąć wszyscy pracownicy sektora MSP oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, w tym studenci. Zdobyta wiedza potwierdzana jest certyfikatem.
W kształcenie przez Internet wciąż daleko nam do Zachodu. W Polsce ze szkoleń przez Internet korzysta jedynie 8 proc. pracodawców i 1 proc. pracowników małych i średnich firm. Ponad 50 proc. nigdy nie słyszało o szkoleniach internetowych. Gorzej przedstawia się sytuacja
w mikrofirmach mimo, że zatrudnieni mogą się efektywnie szkolić. 66 proc. z nich ma  w pracy codzienny dostęp do Internetu i poczty elektronicznej. Dlaczego więc szkolenia internetowe są w Polsce tak mało popularne? Dla przedsiębiorców z małych i średnich firm jedną z barier jest brak wyobrażenia o tym, jak naprawdę wygląda szkolenie internetowe. Jak przebiega proces uczenia się? W jaki sposób prezentowany jest materiał i sprawdzana jest wiedza? Właśnie te pytania nurtują polskich przedsiębiorców.
Według przedsiębiorców wadą szkoleń on-line jest brak bezpośredniego kontaktu z trenerem, a to może utrudniać dyskusje i rozwiązywanie problemów. Właściciele i przedsiębiorcy firm z sektora MSP za minus e-learningu uważają też brak motywacji i samodyscypliny do ukończenia szkolenia. W kursach stacjonarnych rolę zewnętrznego motywatora pełni osoba trenera, pozostali uczestnicy, określone godziny i miejsce szkolenia. E-learning budzi lęk przed „pozostawieniem samemu sobie”.
W Akademii PARP działa grupa opiekunów, którzy pomagają uczestnikom szkoleń w rozwiązywaniu problemów merytorycznych i technicznych. Śledzą postępy w nauce i systematykę szkolenia. Kontakt z nimi możliwy jest za pomocą e-maila lub infolinii przez 6 dni w tygodniu. Na portalu Akademii PARP dostępny jest również videochat oraz forum dyskusyjne, pozwalające na wymianę poglądów między uczestnikami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane