Przeżycia kulturalne w Krynicy

Partnerem publikacji jest Instytut Wschodni
opublikowano: 29-08-2019, 22:00

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy to nie tylko debaty gospodarcze i polityczne. Oferuje ono również uczestnikom wiele wydarzeń kulturalnych.

W tegorocznym programie znalazły się zarówno koncerty, jak i spektakle teatralne, a także premiery książek i pokazy filmowe. Podczas wieczoru inauguracyjnego wystąpi AUKSO — Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, której towarzyszyć będzie reprezentantka Polski na 62. Konkursie Eurowizji w 2017 r. Kasia Moś. Goście usłyszą m.in. utwory Adama Wrońskiego, kompozytora nazywanego „krynickim Straussem”. Polka „Wspomnienie z Krynicy” oraz dwa walce ze zbioru „Pamiątka z Krynicy” zostały opracowane specjalnie na ten wieczór przez Wiesława Świderskiego. Ponadto w programie „Libertango” Astora Piazzoli, „Plink Plank Plunk” Leroy’a Andersona oraz „Orawa” Wojciecha Kilara.

W drugiej części wieczoru do orkiestry dołączy Kasia Moś z zespołem, która wykona utwory: „Body”, „Break”, „Strep”, „Natural Woman”, „Pryzmat”, „Flashlight” oraz „Highway to hell”. Goście forum zapewne z ogromną ciekawością czekają także na koncert Kerekes Band. To węgierski zespół grający dynamiczną mieszankę jazzu, funku i drum’n’bass. Formacja, działająca od 1995 r., dotychczas wydała dziewięć płyt CD, z których trzy zdobyły miano złotej, jedna platynowej, a dwie prestiżową nagrodę Fonogram. W 2008 r., ogłoszonym przez Unię Europejską Rokiem Dialogu pomiędzy Kulturami, Kerekes Band został wybrany na ambasadora kultury Węgier. Koncertował w 26 krajach od Jamajki przez Kazachstan, Irlandię po Hiszpanię. Podczas forum poza ofertą muzyczną i rekreacyjną nie może zabraknąć promocji pozycji wydawniczych. W tym roku wśród nich będzie m.in. książka „Cyberkolonializm” Krzysztofa Gawkowskiego. Autor to zaangażowany społecznik, wykładowca akademicki, pasjonat kryminologii i kryminalistyki, doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w zakresie bezpieczeństwa państwa.

W książce pisze o tym, że dobrodziejstwa technologiczne otoczyły życie człowieka jak pajęczyna, z której już dziś wydostać się jest niezwykle trudno, a za kilka lat może to być już całkiem niemożliwe. I rozważa korzyści i zagrożenia, które z tego wynikają. Veronica De Angelis, prezes Yourban 2030, włoskiej organizacji nonprofit, zaprezentuje film dokumentalny pt. „Hunting Pollution”. Yourban 2030 stała się sławna dzięki muralowi pochłaniającemu smog, który powstał w 2018 r. na jednej z kamienic w centrum Rzymu. Dokument ukazuje proces powstawania tego dzieła.

To tylko kilka przykładów wydarzeń kulturalnych, które będą miały miejsce podczas Forum Ekonomicznego. Uczestnicy będą mieli jednak znacznie większy wybór, gdyż organizatorzy zapowiadają ich aż 30.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Partnerem publikacji jest Instytut Wschodni

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu