Przybywa mikroprzedsiębiorców

opublikowano: 14-02-2019, 22:00

Poprzedni rok przyniósł rekordową liczbę nowopowstałych, drobnych biznesów i historycznie niski poziom wypisów z rejestru REGON.

Segment mikro- stanowi w Polsce ponad 90 proc. wszystkich przedsiębiorstw. Jak wynika z danych rejestru REGON (Rejestr Gospodarki Narodowej), jeszcze w 2016 r., średnio co miesiąc, zamykało się 23,1 tys. jednoosobowych działalności. W 2018 r. było ich już tylko 16,8 tys., co stanowi — jak uważają eksperci z Tax Care — imponująco niski poziom. Z drugiej strony, w okresach wzmożonego zainteresowania otwieraniem własnego biznesu,czyli na początku roku i na wiosnę, do katalogu wpisywano ponad tysiąc mikrofirm dziennie, czyli aż o 200 więcej niż w 2017 r. — wynika z podsumowania danych rejestru REGON za ubiegły rok.

Skala chętnych do pracy „na swoim” jeszcze bardziej zaskakuje, gdy przyjrzymy się zestawieniom półrocznym. W pierwszej połowie ubiegłego roku w Polsce miesięcznie rejestrowano średnio 27,9 tys. działalności gospodarczych i jednocześniezamykano 20,3 tys. Druga połowa roku to średnio 25,2 tys. nowych wpisów kontra 13,1 tys. wyrejestrowań. W przybliżeniu oznacza to, że w miejsce jednej zamkniętej mikrofirmy pojawiały się dwie nowe.

Warto wspomnieć, że za zaprezentowanymi liczbami stoją przedsiębiorcy, którzy w ostatnich miesiącach działają w trudnym, dość niestabilnym otoczeniu regulacyjnym. Zgodnie z danymi rejestru REGON, na koniec 2018 r. ogólna liczba jednoosobowych działalności gospodarczych sięgnęła rekordowych 3,11 mln. Mimo że ta liczba przedstawia stan zarejestrowanych, a nie faktycznie działających firm, zdaniem ekspertów uwiarygodnia ją historycznie niski próg wyrejestrowań.

26,6 tys. Tyle średnio miesięcznie powstawało w Polsce mikrofirm w 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy