Przyjazny jaz na Narwi

opublikowano: 05-07-2018, 22:00

W Ostrołęce budowane jest urządzenie wyposażone w unikalny w Europie prototypowy system zamknięć powłokowych, bez filarów pośrednich w korycie rzeki.

Energa Elektrownie Ostrołęka, największy producent energii elektrycznej i cieplnej w północno-wschodniej Polsce, kończy budowę urządzenia hydrotechnicznego, spiętrzającego wodę na Narwi. Ma zapewnić odpowiedni poziom w rzece, bez względu na warunki atmosferyczne. Z rzeki pobierana jest bowiem woda do celów chłodniczych w blokach energetycznych, wytwarzających energię w technologii konwencjonalnej. Inwestycja ma zabezpieczyć elektrownię przed niskimi stanami wodnymi na rzece Narew. Inwestycja polega na zabudowie jazu powłokowego (bukłakowego) w korycie rzeki. Urządzenie hydrotechniczne będzie spiętrzać wodę.

Innowacyjne urządzenie montowane jest w miejscu pobierania wody do chłodzenia elektrowni. Przyjazny środowisku jaz ma pracować w okresie najniższych stanów i przepływów.
Zobacz więcej

BEZPIECZEŃSTWO:

Innowacyjne urządzenie montowane jest w miejscu pobierania wody do chłodzenia elektrowni. Przyjazny środowisku jaz ma pracować w okresie najniższych stanów i przepływów. Fot. ARC

— Konstrukcja piętrząca jest wyposażona w unikalny w Europie prototypowy system trzech zamknięć. Zainstalowane będą zamknięcia bukłakowe nietypowe: dwa zewnętrzne, kotwione do przyczółków i płyty dennej. Natomiast przęsło środkowe będzie zamontowane tylko do płyty dennej. Każdy bukłak miał będzie niezależne sterowanie, umożliwiające jego napełnienie i opróżnienie. Komory napełniająco- -opróżniające znajdą się na lewym brzegu Narwi. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie doprowadzenie, za pomocą specjalnych pomp, wody do bukłaków i jej odprowadzenie — podkreśla Adam Galanek, wiceprezes Energi Wytwarzanie.

Między zamknięciami pozostawiono 1,5-metrowe wolne przestrzenie. Celowo nie zaprojektowano filarów. Powstałymi w ten sposób przelewami będą przepuszczane wody nienaruszalne (minimalne ilości wody niezbędnej do utrzymania życia biologicznego w cieku wodnym), niezależnie od piętrzenia — co wynika z prawa ochrony środowiska. Powstanie dogodne miejsce do migracji organizmów wodnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba budować przepławki dla migrujących ryb. Skumulowany przepływ stanowi prąd wabiący, natomiast liniowość strug wody nie wprowadza niebezpiecznych dla ryb turbulencji.

Prace budowlane zostaną zakończone w sierpniu 2018 r. i do tego czasu będą pewne utrudnienia w żegludze. Obecnie około dwie trzecie szerokości rzeki jest przegrodzona ściankami szczelnymi po obu brzegach, co wzmaga nurt rzeki. Po zakończeniu budowy i usunięciu ścianek szczelnych utrudnień w postaci przegrodzenia rzeki nie będzie. Jaz piętrzący będzie funkcjonował tylko w najniższych stanach wód — w pozostałych pozostaje złożony na dnie rzeki. Nie będzie stanowić przeszkody dla wód płynących i będzie nieinwazyjny dla środowiska.

Energa zapewnia użytkownikom rzeki ekipę dyżurną (pod telefonem), dysponującą jednostką motorowodną dużej mocy w celu ułatwiania przekraczania (przepoławiania) przez obszar montowanego urządzenia małych jednostek pływających (do 10 m). Szerokość do żeglugi wynosić będzie 60 m, a urządzenia spoczywać będą na równi z dnem rzeki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy