Przyspiesza budowa światłowodów

Na budowę sieci w Polsce w 2013 r. poszło ponad 350 mln zł. Teraz ma być dwa razy więcej.

W 2020 r. roku nawet wolny internet w Polsce ma być szybki — zgodnie z Narodowym Planem Szerokopasmowym każde gospodarstwo domowe ma mieć dostęp do łącz o prędkości co najmniej 30 Mb/s. Mogą być to światłowody, internet LTE czy zmodernizowane linie kablowe.

Jak nam idzie? Do zrobienia jest dużo, ale nie ma co załamywać rąk — takie wnioski płyną z „Raportu pokrycia terytorium RP infrastrukturą telekomunikacyjną”, przygotowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) na podstawie danych przekazanych przez kilka tysięcy firm, dociągających internet do domów, mieszkań czy biur.

Długość sieci optycznych sięga już 240 tys. km. Zajętych jest około 45 proc. Przedsiębiorcy deklarowali, że wybudują w 2013 r. około 5,1 tys. km sieci. Wyszło im jednak lepiej. Zbudowali 7,1 tys. km, na co poszło ponad 350 mln zł. To głównie krótkie przyłącza, o długości nieprzekraczającej 1,5 km. Co siódmy złoty na inwestycje pochodził z funduszy unijnych.

— Budujemy szybciej, niż planowano, nie zwiększając niemal wydatków publicznych — mówi Magdalena Gaj, prezes UKE. W tym roku budowa sieci światłowodowych ma jeszcze przyspieszyć, m.in. w związku z zakończeniem wojewódzkich projektów sieci szkieletowych. Przedsiębiorcy planują inwestycje na poziomie 760 mln zł, z czego 440 mln zł ma pochodzić z Brukseli. Niemal we wszystkich miastach powyżej 100 tys. mieszkańców dostęp do światłowodów oferuje co najmniej 10 dostawców internetu.

Jednocześnie w 5630 miejscowościach — czyli w co dziesiątej — nie ma w ogóle zasięgu sieci internetowej (ani stacjonarnej, ani radiowej). Są to jednak niemal wyłącznie miejscowości poniżej 100 mieszkańców. To właśnie m.in. do tych „białych plam” internet ma dotrzeć dzięki inwestycjom z pieniędzy unijnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / IT&Internet / Przyspiesza budowa światłowodów