Czytasz dzięki

Przyszłość jest do wygrania

Dobry biznes utrzymuje tempo przez cały czas, a nie tylko na samym początku. Rozumieją to Salesforce, Tesla Motors i Facebook

Podobnie jak zawodnik futbolu, który spędza lato, żeby dodać muskulatury, firmy często czują, że trudno utrzymać zwinność w miarę budowania masy mięśniowej — napisał magazyn „Fortune”.

Założona 18 lat temu i kierowana przez Marca Benioffa firma informatyczna Salesforce zrewolucjonizowała rynek oprogramowania CRM, przenosząc wszystko do chmury. Rynek wycenia ją już na 70 mld USD.
Zobacz więcej

REWOLUCJONISTA:

Założona 18 lat temu i kierowana przez Marca Benioffa firma informatyczna Salesforce zrewolucjonizowała rynek oprogramowania CRM, przenosząc wszystko do chmury. Rynek wycenia ją już na 70 mld USD. Bloomberg

Tymczasem masa to nie wszystko, liczy się też zwinność i giętkość, które pozwalają pokonać dłuższy dystans. Liczy się nie tylko forma obecna, ale przede wszystkim dyspozycja w przyszłości. Firma doradcza Boston Consulting Group wspólnie z amerykańskim magazynem „Fortune” stworzyła więc po raz pierwszy ranking „Future 50” przedstawiający firmy, które mają duże szanse na to, że ich „żywotność” nie będzie malała.

Do tych spółek należy nie tylko teraźniejszość, ale mają wszelkie zadatki do tego, żeby zdominować przyszłość. Autorzy rankingu przeprowadzili ocenę firm, opierając się na potencjale rynkowym i możliwościach w czterech kategoriach: strategia, ludzie, technologia i inwestycje oraz struktura korporacyjna.

Ranking składa się z dwóch list: pierwsza grupuje 25 liderów, czyli koncerny o wartości rynkowej powyżej 20 mld USD, druga zawiera pretendentów, do których należą firmy obecnie wyceniane na mniej niż 20 mld USD.

- Nasze poprzednie badania wykazały, że duże, uznane firmy są coraz bardziej podatne na zagrożenia związane z malejącą żywotnością — przyznają eksperci Boston Consulting Group.

Na ową żywotność spółki składa się m.in. możliwość znajdywania nowych opcji działania, odnawianie i aktualizacja strategii oraz zrównoważony rozwój. Fortune Future Index jest efektem dwuletnich badań, którym poddano amerykańskie firmy. Najwyższą notę otrzymała spółka, która w tym roku dopiero świętuje pełnoletniość — to założona 18 lat temu firma informatyczna Salesforce. Wyceniana na prawie 70 mld USD zrewolucjonizowała rynek oprogramowania CRM, przenosząc wszystko do chmury.

Na drugim miejscu uplasowała się spółka Tesla Motors, producent drogich elektrycznych samochodów z Kalifornii. Elon Musk, jej założyciel i prezes, ma opinię odważnego wizjonera i choć ciągle boryka się z problemami produkcyjnymi, to ciągle jest obietnicą elektrycznej przyszłości motoryzacji. Kapitalizacja rynkowa Tesli już przewyższa kapitalizację Forda.

Podium uzupełnia Facebook, który nie jest już zwyczajnie najpopularniejszym portalem społecznościowym na świecie, lecz wielką platformą komunikacyjną i biznesem, który stoi na kilku solidnych nogach. Facebook chce być jednym z głównych graczy w rodzącej się rewolucji rzeczywistości wirtualnej. Koncern pokazał ostatnio gogle, które pozwalają korzystać z tej technologii bez konieczności podłączenia do komputera czy smartfona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane