Przywilej obejmie więcej twórców

opublikowano: 14-05-2018, 22:00

Sejm nie wpisał grafiki komputerowej do działalności z 50-procentowymi kosztami podatkowymi, choć, według ustawodawcy, im podlega.

Prace nad podatkowymi zmianami dla twórców i osób przejmujących rodzinne firmy w darowiźnie lub w spadku zbliżają się do finału. Ich tempo ma znaczenie, bo w tym przypadku nowelizowane przepisy zaczną obowiązywać w ciągu roku (po 14 dniach od ich ogłoszenia), a nie dopiero od stycznia, jak przy uchwalaniu przepisów zwiększających obciążenia podatników.

Nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT), uchwalona przez Sejm w ubiegłym tygodniu, teraz czeka na decyzję Senatu. Zawiera ona poszerzony katalog twórczej aktywności uprawniającej do stosowania preferencyjnych kosztów podatkowych — w porównaniu do listy wprowadzonej w tym roku, która wywołała burzliwe dyskusje. Zgodnie z zasadami obowiązującymi od stycznia, w PIT koszty uzyskania przychodów według stawki 50 proc. przysługują osobom, które prowadzą rodzaje działalności wprost wymienionych w przepisach. Ten wykaz okazał się nieprecyzyjny, poza tym nie objął dziedzin, które można byłoby zaliczyć do twórczych. W konsekwencji zrodził wątpliwości interpretacyjne nie tylko u twórców, ale i u pracodawców i innych płatników, którzy naliczają i odprowadzają fiskusowi zaliczki podatkowe od osób zatrudnionych lub z nimi współpracujących. Problem dotknął m.in. informatyków, blogerów czy grafików komputerowych.

Według noweli uchwalonej przez Sejm, koszty podatkowe w wysokości 50 proc. można rozliczać od działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa. Na liście obowiązującej od stycznia nie ma np. inżynierii budowlanej, wzornictwa przemysłowego, scenografii, reżyserii, a literatura jest ograniczona do pięknej. Nie ma też w tym wykazie gier komputerowych. W trakcie prac sejmowych proponowano też dopisanie grafiki komputerowej, jednak Komisja Finansów Publicznych na to nie przystała. Uznała, że rozszerzony katalog tylko pośrednio dotyczy tego rodzaju działalności.

Nowelizacja przywraca ponadto możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w spadku lub darowizny. Zmianami wprowadzonymi w tym roku, uchwalonymi w październiku 2017 r., pozbawiono tego obdarowanych i spadkobierców — w przypadku, gdy otrzymanie takiego majątku było zwolnione z podatku od spadków i darowizn.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Przywilej obejmie więcej twórców