Przywrócona historia

opublikowano: 24-01-2019, 22:00

Przy ul. Kościuszki na wrocławskim Przedmieściu Oławskim trwa rekonstrukcja kamienicy Pod Pelikanem. W sześciokondygnacyjnym budynku znajdzie się 15 małych apartamentów.

Rekonstrukcja historycznej kamienicy to część budowy osiedla Nowa Papiernia na terenach byłej fabryki papieru i drukarni. Odbudowany XIX-wieczny budynek ma odzwierciedlać przeszłość i zarazem nawiązywać do loftowego, industrialnego charakteru osiedla. Kamienica będzie ukończona w drugim kwartale 2019 r. Gotowy jest już strop nad parterem i stawiane są ściany kolejnej kondygnacji.

Plomba. Odbudowana kamienica będzie prosta i elegancka, co widać na wizualizacji obok. Poniżej — kameralna inwestycja wypełni lukę w zabudowie przy ulicy Kościuszki 130.
Wyświetl galerię [1/3]

Plomba. Odbudowana kamienica będzie prosta i elegancka, co widać na wizualizacji obok. Poniżej — kameralna inwestycja wypełni lukę w zabudowie przy ulicy Kościuszki 130. Fot. Maciej Lulko, materiały prasowe

W dawnym stylu

Projekt kamienicy czynszowej Pod Pelikanem powstał w 1861 r. W kolejnych latach XIX i XX w. nieruchomość kilkakrotnie przechodziła niewielkie przebudowy. W 1937 r. wyremontowano ją i poważnie przekształcono, pozbawiając detalu architektonicznego i dekoracji. Z upływem lat, funkcjonując jako kamienica czynszowa, zaczęła niestety popadać w ruinę. Jej zły stan techniczny wymusił wykwaterowanie mieszkańców w 2000 r. Obiekt został wykreślony z ewidencji zabytków i rozebrany w 2012 r. Obecnie zaś trwa jego rekonstrukcja. Dolna część odbudowanej fasady ma oddawać jej dawny wygląd. Kamienica miała wtedy skromny wystrój, łączący elementy neorenesansowe i neogotyckie. Projektując jej nową odsłonę, architekci z pracowni AP Szczepaniak zachowali oryginalny układ okien na poszczególnych kondygnacjach, by spełnić wymagania konserwatora zabytków. Odtworzyli także gzymsy i opaski wokół okien. Kamienica, jak wyjaśniają przedstawiciele inwestora, spółki Red Development, będzie wprawdzie wyższa niż pierwowzór, ale utrzymana w bardzo zbliżonym stylu architektonicznym, nieco tylko uwspółcześnionym, by współgrała z wyglądem pozostałych budynków Nowej Papierni. Do loftowego charakteru osiedla nawiążą części wspólne — w kamienicy pojawi się na przykład czerwona cegła.

— Nowa kamienica Pod Pelikanem będzie kameralna, prosta i elegancka na wzór poprzedniczki. Staramy się jak najwierniej odwzorować historyczne elementy i jednocześnie wpisać ją w charakter osiedla — mówi Ewa Skibińska, menedżer ds. marketingu w projekcie Nowa Papiernia.

Kameralna atmosfera

Współczesny budynek będzie pięciopiętrowy. Na parterze znajdą się dwa lokale usługowe, a na piętrach — 15 mieszkań od 33 do 38 mkw., o nieprzeciętnej wysokości (do 2,7 m.). Będą jednopokojowe z aneksem kuchennym i możliwością wydzielenia drugiego pokoju. Inwestor tłumaczy, że pomysł 15 kawalerek wynika przede wszystkim z ograniczonych możliwości architektonicznych.

— Kamienica jest niewielka, stawiamy ją między innymi budynkami. Wprowadziliśmy udogodnienia, np. windę. Projekt musiał być konsultowany z konserwatorem zabytków. Realizując inwestycję, chcieliśmy nawiązać do wyglądu kamienicy w XIX w. Wtedy też znajdowały się w niej kameralne mieszkania. Poza tym większe lokale są dostępne w Nowej Papierni, chociażby w sąsiadujących z kamienicą budynkach C1 i C2. Powstają w nich apartamenty do 95 mkw., w tym lokale czteropokojowe. Staramy się, by nasza oferta była zróżnicowana, adresowana do różnych grup klientów, dlatego w kamienicy, która przez kameralność nabiera prywatnego charakteru, zaprojektowaliśmy mniejsze powierzchnie — wyjaśnia Ewa Skibińska.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Lokale w kamienicy pod Pelikanem można jednak łączyć na piętrach i stworzyć w ten sposób większe mieszkanie. Według Ewy Skibińskiej, kameralność kamienicy, jej wygląd i położenie w samym centrum Wrocławia to niewątpliwie największe atuty budynku.

— Mieszkania z pewnością będą atrakcyjne także dla inwestorów. Z powodzeniem można w nich będzie urządzić biuro — przekonuje menedżer ds. marketingu w projekcie Nowa Papiernia.

Ceny mieszkań w kamienicy Pod Pelikanem wahają się od 10 tys. do 11,5 tys. zł za mkw. Ich sprzedaż jeszcze nie ruszyła. Spółka planuje uruchomić ją pod koniec pierwszego kwartału 2019 r. Lokale będą oddawane w standardzie deweloperskim.

Popyt na lofty

Na osiedlu Nowa Papiernia powstało dotychczas 129 loftów i apartamentów. Kolejnych 156, w dwóch już wykańczanych nowoczesnych budynkach, ma być gotowych w pierwszym kwartale 2019 r. Ceny mieszkań zaczynają się od 343 tys. zł. Nowa Papiernia to osiedle chronione i monitorowane, z garażem podziemnym i zielonym patio. To miejsce, w którym historia łączy się z nowoczesnością. Inwestor wskazuje, że we Wrocławiu największym popytem cieszą się mieszkania w centrum miasta, dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami.

— Po pierwsze, ludzie nie chcą tracić czasu na dojazdy, wolą mieszkać blisko biura czy miejsc, w których spędzają czas wolny. Po drugie, we Wrocławiu zauważamy coraz większy popyt na małe „M”, co pokazuje chociażby rosnąca moda na mikroapartamenty. Przybywa jednoosobowych lub dwuosobowych gospodarstw domowych. Wciąż dużą popularnością cieszą się też małe mieszkania kupowane w celach inwestycyjnych. Wreszcie po trzecie, wrocławianie uwielbiają inwestycje z historią, co doskonale widać po dużym zainteresowaniu apartamentami loftowymi stworzonymi przez nas w dwóch budynkach po fabryce papieru i drukarni. Apartamenty w naszej nowej kamienicy doskonale wpisują się w trendy i preferencje nabywców. Uważamy, że popyt na tego typu inwestycje wciąż jest wysoki — sumuje Ewa Skibińska. &

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu