PTC ma czekać na przetarg

JBR
05-08-2005, 00:00

Operator Ery przegrał sprawę o dodatkowe częstotliwości. Ale to nie znaczy, że ich nie dostanie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) utrzymał decyzję Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) o odmowie przydziału częstotliwości GSM 1800 dla Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), operatora sieci komórkowej Era. Wyrok nie jest dotkliwy dla PTC, bo na sporną częstotliwość i tak ma być przeprowadzony przetarg. Spółka jednak obawiała się, że odmowa zamknie jej drogę do wygranej.

PTC złożyła wniosek o przydział dodatkowych częstotliwości GSM 1800 w maju 2004 r. We wrześniu URTiP odmówił. O te same częstotliwości ubiegało się m.in. Tele2 Polska, a w takiej sytuacji prawo nakazuje przeprowadzenie przetargu.

Zdaniem PTC, URTiP powinien był rozpisać przetarg, a potem ewentualnie odmówić rezerwacji.

— W prawie jest pojęcie powagi rzeczy osądzonej. Jeśli nasz wniosek o przyznanie zakresu fal spotkał się z odmową, to możemy mieć zamkniętą drogę do zdobycia częstotliwości w przetargu, bo już nam raz odmówiono — tłumaczy Sławomir Dudzik, radca prawny PTC.

Spółka odwołała się więc do WSA. Ten oddalił skargę, ale pocieszył jednak spółkę, że droga do częstotliwości nie jest zamknięta.

— Wszystkie podmioty ubiegające się o pasmo dostały decyzje odmowne. Zarzut naruszenia powagi rzeczy osądzonej nie może więc paść ze strony URTiP, bo urząd okazałby się niepoważny — stwierdził sędzia Piotr Borowiecki.

Przetarg na GSM 1800 zakończył się w maju 2005 r. bez rozstrzygnięcia. Prezes URTiP chce w tym roku ogłosić nowy. Osobny przetarg na UMTS wygrała w maju Netia Mobile.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PTC ma czekać na przetarg