Pterodaktyle w Starej Prochowni

Anna Smolińska
16-11-2001, 00:00

Sztukę Nicky Silvera „Pterodaktyle” zobaczyć można w teatrze Stara Prochownia. Nick Silver jest popularnym w USA i zachodniej Europie dramaturgiem, jednym z pierwszych, którzy odważyli się pokazać najbardziej aktualne problemy naszej cywilizacji, tj. AIDS i homoseksualizm, w prześmiewczy, prosty sposób. Sztuka grana obecnie w Starej Prochowni swoją prapremierę miała w 1999 roku w Teatrze Ludowym w Krakowie.

„Pterodaktyle” to groteskowa wizja końca świata ukazana na przykładzie rozpadu wzorowej rodziny. Prorokiem, kapłanem tej zagłady jest wracający po latach do domu syn marnotrawny — Todd.

Todd jest chory na AIDS. Wszystkie dotychczasowe relacje i więzi rodzinne ulegają zburzeniu. Prowokacje Todda uruchamiają nieoczekiwany łańcuch wydarzeń... w przeddzień wesela niezrównoważonej siostry głównego bohatera — Emmy, jej narzeczony Tommy zakochuje się w Toddzie, a zaszokowana tym dziewczyna nagle traci słuch. Podczas próby generalnej uroczystości, która ma być demonstracją rodzinnego szczęścia, Tommy dowiaduje się, że zaraził się od brata swojej narzeczonej wirusem HIV, a słaba Emma nie wytrzymuje napięcia i popełnia samobójstwo — pistoletem otrzymanym od brata w prezencie ślubnym.

Wygląda na to, że Todd nawet bez złych zamiarów niszczy rodzinę i jej pozorną stabilność. Tommy umiera. Todd doprowadzony do krańców wytrzymałości psychicznej przez ojca jedyne wsparcie ma w matce, Grace — wiecznie pijanej, starzejącej się kobiecie. Razem wyrzucają ojca z domu. Mieszkanie powoli zamiera i pustoszeje... pozostaje w nim tylko rzadko przytomna Grace z synem i pojawiający się od czasu do czasu duch Emmy...

Umierająca matka wlewa w siebie kolejne porcje alkoholu, a Todd kontynuuje swój nieporadny wykład geograficzno-historyczno-filozoficzny, z którego wynika, że ginięcie gatunków to naturalna i nieunikniona kolej rzeczy... tak jak to było z dinozaurami.

Tłumaczenia tekstu z oryginału i reżyserii tego niezwykle dynamicznego spektaklu podjął się Włodzimierz Kaczkowski. Występują: Rafał Maćkowiak, Elżbieta Panas, Małgorzata Tobiasz, Stanisław Biczysko i Artur Krajewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Smolińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Pterodaktyle w Starej Prochowni