Czytasz dzięki

PTK Centertel chce obniżenia opłaty koncesyjnej za UMTS

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-08-2005, 15:38

Operator komórkowy PTK Centertel chce, by jego opłata za częstotliwości UMTS została zredukowana do wysokości, którą za takie częstotliwości musi zapłacić Netia Mobile - poinformował w środowym komunikacie PTK Centertel. Pozostali operatorzy zapowiadają, że będą walczyć o częstotliwości UMTS w sądach.

Operator komórkowy PTK Centertel chce, by jego opłata za częstotliwości UMTS została zredukowana do wysokości, którą za takie częstotliwości musi zapłacić Netia Mobile - poinformował w środowym komunikacie PTK Centertel. Pozostali operatorzy zapowiadają, że będą walczyć o częstotliwości UMTS w sądach.

    W środę prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) Witold Graboś wręczył decyzję o rezerwacji częstotliwości w paśmie UMTS dla Netii Mobile, odrzucając wcześniej odwołania innych podmiotów uczestniczących w przetargu na te częstotliwości.

    Według Centertela, Netia Mobile będzie musiała za częstotliwości UMTS zapłacić 345 mln zł, podczas gdy Centertel - zgodnie z warunkami przetargu z 2000 roku - ma zapłacić 650 mln euro (ok. 2,6 mld zł). Centertel podkreślił, że zapłacił już 260 mln euro, a resztę kwoty będzie musiał uiścić w kolejnych latach obowiązywania jego koncesji.

    "Tak olbrzymie zróżnicowanie w wysokości opłat za częstotliwości UMTS stoi w jawnej sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości szans prowadzenia działalności gospodarczej i w jawny sposób preferuje nowego operatora" - uważa operator.

    PTK Centertel zamierza więc wystąpić o odszkodowanie finansowe w związku z ogromną różnicą w wysokości opłaty koncesyjnej oraz znacznym ograniczeniem wymogów w zakresie budowy infrastruktury przez nowego operatora UMTS.

    Jeśli jego żądanie nie zostanie spełnione, to zapowiada, że "będzie zmuszony podjąć dalsze kroki prawne, łącznie z możliwością zwrócenia się do stosownych organów Unii Europejskiej o zbadanie zaistniałej sytuacji w Polsce".

    Do Komisji Europejskiej w sprawie przetargu na UMTS zwrócił się już wcześniej PTC. Teraz operator zapowiada, że w ciągu 2-3 tygodni złoży wnioski w polskim sądzie. "Nasi prawnicy zdefiniowali obszary, w których doszło do naruszeń praw" - powiedział PAP rzecznik prasowy zarządu PTC Witold Pasek.

    Według niego, przetarg na częstotliwości UMTS powinien zostać przeprowadzony na podstawie przepisów starego prawa telekomunikacyjnego (nie obowiązującego od września 2004 r.), bowiem pod jego rządami złożył wniosek o rezerwacje częstotliwości. Przepisy nowego prawa telekomunikacyjnego stanowią, że do wszystkich spraw wszczętych i nie zakończonych pod rządami poprzedniej ustawy, stosuje się przepisy tejże ustawy.

    Także w sądzie swoich praw będzie dochodził trzeci operator komórkowy - Polkomtel. Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa operatora Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska, Polkomtel złożył już kilka wniosków w sądzie, m.in. w sprawie błędów prawnych w procedurze ogłoszenia przetargu i dokumentacji przetargowej oraz w sprawie odrzucenia przez URTiP oferty operatora w przetargu ze względów na błędy formalne.

    "Nie zgadzamy się z bezpodstawnym odrzuceniem naszej oferty z powodu rzekomych błędów formalnych. W naszej ocenie takie działanie URTiP doprowadziło do rażącego naruszenia przepisów prawa, a przede wszystkim do rażącego naruszenia prawnie chronionych interesów uczestników postępowania przetargowego" - podkreśliła Ptaszyńska-Sadowska.

    Według niej, zaskoczenie budzi fakt, iż "postępowanie w sprawie rezerwacji częstotliwości nie zostało przez URTiP zawieszone do czasu rozpatrzenia odwołań operatorów przez sąd, mimo że taki obowiązek wyraźnie wynika z przepisów prawa".

    "Postępowanie przetargowe zmierzające do wyłonienia podmiotu, który otrzyma częstotliwości UMTS, dotknięte było wieloma poważnymi wadami prawnymi, których istnienia URTiP ma pełną świadomość" - powiedziała rzeczniczka Polkomtela. Zaznaczyła, że Polkomtel "nie jest w żadnym razie przeciwny dalszemu rozwojowi konkurencji na polskim rynku telefonii komórkowej".

    Do momentu nadania tej depeszy PAP nie uzyskała komentarza URTiP.

    Oferty w rozstrzygniętym na początku maja przetargu na wolne częstotliowści UMTS złożyło pięć podmiotów: Polska Telefonia Cyfrowa, Polkomtel, Netia Mobile, Qiana Investments (powiązana z Hutchinsonem) i PTK Centertel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane