Puławy, Janowiec i Kazimierz inwestują nad Wisłą

MBE
opublikowano: 04-02-2011, 09:08

Trzy lubelskie miasta chcą stworzyć na miniszlak wodny. Inwestycje pochłoną 66 mln zł.

Zobacz więcej

W Kazimierzy Dolnym powstanie port jachtowy, podświetlana promenada i miniscena. (fot. UM Kazimierz Dolny)

Puławy, Janowiec i Kazimierz Dolny (lubelskie) dołączają do miast, które inwestują w nadrzeczną infrastrukturę. Realizują projekt, którego efektem będzie powstanie miniszlaku wodnego. Koszt szacowany jest na 66 mln zł. Najwięcej, bo prawie 37 mln zł wydadzą Puławy.
- Zadanie będzie podzielone na dwie części. Pierwsza to dalsze zagospodarowanie pobrzeża między starym a nowym mostem, które już rozpoczęliśmy. Po oczyszczeniu 1,2 tys. m terenu powstaną tam ścieżki rowerowe i oświetlenie. To będzie miejsce spacerów - mówi Krzysztof Szczepański, dyrektor puławskiego Zarządu Inwestycji Miejskich (ZIM).
Puławy zbudują też port rzeczny w miejscu istniejącego.
- Pogłębimy basen portowy, zbudujemy nowe nabrzeże. Powstanie marina dla łódek z mostem zwodzonym i nowy kapitanat. W sąsiedztwie stworzymy miejsce dla kamperów - wylicza Krzysztof Szczepański.
Puławski ZIM już ogłosił przetarg na roboty budowlane. Oferty można zgłaszać do 14.03.2011 r.
Janowiec zainwestuje w przystań dla małych jednostek rzecznych.
- Zbudujemy ją od zera, by ożywić małą żeglugę na Wiśle - tłumaczy Tadeusz Kocoń, wójt Janowca.
Przystań powstanie poniżej tzw. przyczółka promowego, od strony Kazimierza Dolnego i będzie kosztować 1,5-2 mln zł.
Posiadacze łódek, kajaków i żaglówek będą mogli już wkrótce przycumować także w porcie jachtowym, który powstanie w Kazimierzu Dolnym.
- Mamy mały akwen wodny, który chcemy pogłębić, poszerzyć i zrobić port z prawdziwego zdarzenia z małym molo. Będą tam tzw. slipy, które służą do spuszczania łódek do wody - mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego.
Miasto chce też stworzyć podświetlaną promenadę i miniscenę. Pierwsze przetargi mają być ogłoszone jeszcze w tym miesiącu. Samorządowcy zapowiadają, że wszystkie inwestycje zakończą się w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy