Puławy: pod kontrolą SP

Anna Bytniewska
opublikowano: 16-02-2001, 00:00

Puławy: pod kontrolą SP

Już wiadomo, że Skarb Państwa, który przez giełdę chce sprywatyzować Zakłady Azotowe Puławy, na razie zachowa większościowy pakiet w firmie. Jednak przedstawiciele MSP nie wykluczają, że udział państwa w spółce w przyszłości spadnie poniżej 51 proc. W firmie trwa akcja protestacyjna.

Zakłady Azotowe Puławy, jedna z czterech największych firm branży, zadebiutują na giełdzie na przełomie maja i czerwca.

Strach pracowników

Obecnie trwają prace związane z przygotowywaniem prospektu emisyjnego. Niebawem rozpocznie się audyt wyników firmy.

Jednak już teraz wiadomo, że Skarb Państwa — nawet po nowej emisji i dokapitalizowaniu — zatrzyma dla siebie 51 proc. akcji. Reszta walorów trafi do pracowników oraz na warszawską giełdę.

— Pakiet Skarbu Państwa może ulec redukcji — twierdzi wiceminister Aldona Kamela-Sowińska.

W firmie trwa akcja protestacyjna. Zarząd firmy twierdzi, że nie ma ona nic wspólnego z przekształceniami firmy. Jednak na spotkaniu z wiceminister związkowcy wyrażali obawy związane z prywatyzacją i nadchodzącym debiutem na warszawskiej giełdzie. Aldona Kamela-Sowińska uspokajała związkowców. Według niej, Puławy są spółką o dużych perspektywach rozwoju.

— Zapewniam, że nie przewidujemy żadnych zwolnień pracowniczych — twierdzi wiceminister skarbu.

Melamina nadzieją

Zarząd spółki pokłada bardzo duże nadzieje w produkcji melaminy. Uruchomienie nowej instalacji nastąpi w końcu marca. Dzięki temu Zakłady Azotowe Puławy staną się trzecim producentem melaminy na świecie, a udział nawozów azotowych w produkcji firmy spadnie poniżej 50 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Puławy: pod kontrolą SP