Putin: Ukraina może sobie pozwolić na ceny rynkowe za gaz

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-12-2005, 17:09

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził w czwartek przekonanie, że Ukraina może sobie pozwolić na płacenie cen rynkowych za rosyjski gaz.

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził w czwartek przekonanie, że Ukraina może sobie pozwolić na płacenie cen rynkowych za rosyjski gaz.

    Rosja zamierza w przyszłym roku podnieść trzykrotnie cenę dostarczanego Ukrainie surowca, na co Kijów nie wyraża zgody.

    Minister przemysłu i energetyki Rosji Wiktor Christienko poinformował w czwartek prezydenta, że nie ma porozumienia w tej sprawie.

    Putin zauważył, że mimo spowolnienia tempa wzrostu gospodarki ukraińskiej, jej wzrost był porównywalny z rosyjskim. Przypomniał też, że Ukraina uzyskała poważne środki finansowe z prywatyzacji przedsiębiorstw, a także znaczące kredyty od zachodnich instytucji finansowych.

    Prezydent podkreślił, że środki te "idą w miliardy dolarów". "To całkowicie wystarcza do nabycia od Rosji niezbędnych ilości gazu po cenach rynkowych" - powiedział prezydent Putin na spotkaniu z członkami gabinetu w podmiejskiej rezydencji Nowo-Ogariewo.

    Putin zwrócił uwagę, że w pierwszym kwartale roku 2006 europejscy partnerzy Rosji za 1000 metrów sześciennych rosyjskiego gazu będą płacić 255 dolarów, i że za taką samą ilość Ukraina płaci obecnie 50 dolarów.

    Putin złagodził nieco swą wypowiedź dodając, że spór "nie może zaszkodzić rozwojowi relacji między rządami Rosji i Ukrainy".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Putin: Ukraina może sobie pozwolić na ceny rynkowe za gaz