PwC: Rynek przesyłek kurierskich wzrośnie o 14 proc.

ISBNews
opublikowano: 08-06-2016, 16:57

Polski rynek KEP (przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych) wzrośnie w tym roku w ujęciu wartościowych o 14 proc. w ujęciu rocznym do 5,1 mld zł dzięki rozwijającej się branży e-commerce oraz wzrostowi eksportu.

W latach 2016-2018 wzrost przychodów rynku KEP będzie sięgał średniorocznie 12%, a wartość rynku w 2018 roku wyniesie 6,4 mld zł, co oznacza wolumenowo ok. 440 mln paczek, podał PwC. Ceny usług na polskim rynku nie powinny już spadać.

"Rynek w 2015 roku wzrósł o 10% i osiągnął wartość 4,5 mld zł. Szacujemy, że ten rynek będzie rósł w tempie  14% w tym roku i osiągnie wartość 5,1 mld zł. W poprzednich latach wolumeny rosły o ok. 12% rocznie i mniej więcej podobne tempo wzrostu wolumenów utrzyma się" - powiedział wicedyrektor PwC Grzegorz Urban, podczas prezentacji raportu "Perspektywy wzrostu rynku przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych (KEP) w Polsce do 2018 roku".

Podkreślił, że 2015 rok był przełomowy dla rynku paczek, bowiem zakończyły się duże transakcje przejęć mniejszych graczy, zmniejszyła się presja cenowa i widoczne stały się zmiany strategii największych operatorów.

"Walka cenowa uspokoiła się. Duzi gracze odeszli od tego, a  konsolidacje spowodowały, że międzynarodowe firmy skupiły się m.in. na rynkach eksportowych" - zaznaczył Urban.

Wskazał, że w ub. dynamiczny wzrost przesyłek był stymulowany rozwojem polskiej gospodarki i eksportu. Wolumen przesyłek nadawanych do i od osób prywatnych przekroczył połowę wolumenu ogółem, a  głównym powodem jest wzrost rynku e-commerce. Dotychczas przeważający udział w strukturze rynku KEP miał segment B2B, ale w ciągu kilku lat ten rynek zmienił się znacząco.

PwC podało, że wolumen paczek w ub. roku sięgnął 313 mln sztuk i rósł średniorocznie od 2012 roku o 12,8%. Prognozy PwC zakładają, że w 2016 roku wolumen paczek sięgnie 355 mln sztuk, w kolejnym roku 395 mln sztuk, a w 2018 roku - 440 mln sztuk.

"Pod względem wolumenów przewidujemy, że wzrost do 2018 roku będzie na poziomie ok. 11%, silniej będzie rozwijała się zagranica i szacujemy, że w 2018 roku wielkość przesyłek osiągnie 440 mln paczek, z czego 18 mln to będą przesyłki zagraniczne. Przyrost wartości rynku przewidywany na najbliższe 3 lata to ok. 12% w kraju, w zagranicy będzie to ok. 13%. Przewidujemy, że struktura przesyłek zagranicznych będzie taka, że będzie więcej przesyłek ekonomicznych" -powiedział partner w PwC Michał Maur.

Autorzy raportu oczekują, że ceny usług KEP w Polsce - zarówno dla firm, jak i dla klientów detalicznych - nie powinny już spadać. Z kolei na rynku usług międzynarodowych w najbliższych latach przewidują spadek średniej ceny paczki, co będzie wynikiem zmiany struktury w paczkach eksportowych na rzecz wzrostu udziału paczek ekonomicznych, charakteryzujących się niższą ceną.

Zmiany zachodzące na rynku KEP spowodują także, że operatorzy rynku w kolejnych latach będą pracowali nad wdrożeniem zaawansowanych narzędzi technologicznych. tzw. rozwiązań ostatniej mili.

"Wiele firm zaczęło budować własne punkty odbioru. Ten trend będzie się nasilał. Wszyscy coś robią, choć na różne sposoby. Następują też zmiany w sieci logistycznej. To, co firmy mogą w tej chwili zrobić, to dzięki zmianie sieci spowodować, że będą wozić towar na mniejsze odległości, zachowując ten sam termin odbioru dla klientów" - podkreślił Urban. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PwC: Rynek przesyłek kurierskich wzrośnie o 14 proc.