PWPW: papierosom nic nie grozi

opublikowano: 29-04-2019, 22:00

Drobni handlowcy boją się, że od 20 maja sprzedaż wyrobów tytoniowych będzie utrudniona. Państwowa spółka uspokaja.

Od 20 maja w całej Unii Europejskiej w życie wejdą zapisy dyrektywy tytoniowej, wprowadzające obowiązek śledzenia obrotu papierosami i podobnymi wyrobami — od producenta po punkt detaliczny. W systemie „track&trace”, za który w naszym kraju odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW), będą musieli być zarejestrowani wszyscy hurtowi i detaliczni sprzedawcy papierosów. Problem w tym, że w Polsce nie mają się w czym rejestrować.

— Na razie działa jedynie system testowy uruchomiony przez PWPW, ale rejestracja ma charakter jedynie treningowy i nie powoduje żadnych skutków prawnych. Jeżeli system nie będzie wkrótce gotowy i detaliści nie będą mogli się rejestrować, polski rynek wyrobów tytoniowych czekają poważne perturbacje. Straty poniosą wszyscy: budżet państwa, producenci, dystrybutorzy i punkty detaliczne — mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu zrzeszającej drobnych detalistów.

Organizacje branżowe już wcześniej przestrzegały, że opóźnienia we wdrożeniu systemu mogą sprawić, że po 20 maja legalna sprzedaż wyrobów tytoniowych stanie się niemożliwa. Niekoniecznie, bo będzie można handlować zapasami.

Poślizg kontrolowany

„Wszystkie papierosy, które zostały wyprodukowane w UE lub do niej sprowadzone przed 20 maja 2019 r., mogą pozostać w obrocie i być sprzedawane przez rok, do 19 maja 2020 r. Należy oczekiwać, że pierwsze wyroby wyprodukowane według nowych zasad trafią na rynek w ciągu kilku tygodni po wejściu w życie przepisów, zapasy pozwolą zaś na zapewnienie dostaw w trakcie okresu przejściowego” — podaje Komisja Europejska.

PWPW zapewnia, że robi wszystko, by system był sprawny przed 20 maja, a opóźnienia to nie wina państwowej spółki.

„System do rejestracji podmiotów produkujących i dystrybuujących wyroby tytoniowe jest gotowy do uruchomienia i przeszedł pozytywnie testy bezpieczeństwa i wydajnościowe. Jego uruchomienie uzależnione jest od przygotowania, ogłoszenia i wdrożenia wymagań specyfikacyjnych przez firmę Dentsu Aegis Network Switzerland — routera, czyli integratora danych na poziomie całej UE, wybranego przez Komisję Europejską. Uruchomienie systemu bez ostatecznej specyfikacji mogłoby bowiem w konsekwencji prowadzić do sytuacji, w której użytkownicy końcowi — a w przypadku polskiego rynku to ok. 110 tys. podmiotów — musieliby wprowadzać dane ponownie lub je poprawiać” — oświadcza PWPW.

Unijny integrator ma wdrożyć ostateczne wymagania do 10 maja.

„Do 20 maja 2019 r. producenci wyrobów tytoniowych produkować będą wyroby tytoniowe nieoznakowane kodami, które mogą być w obrocie przez cały kolejny rok. Ponadto data ta jest jedynie początkiem obowiązywania prawa w tym aspekcie, a nie datą końcową rejestracji. Tym samym handel wyrobami tytoniowymi w Polsce nie jest zagrożony” — podaje PWPW.

Wyboista droga

Do polskiego systemu prawnego wymogi dyrektywy tytoniowej dotyczące śledzenia paczek papierosów wpisano przy okazji kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed zdrowotnymi następstwami używania tytoniu. Jeszcze w maju ubiegłego roku Ministerstwo Finansów pisało, że przepisy „powinny wejść w życie w jak najkrótszym terminie, nie później niż w trzecim kwartale 2018 r.”, bo w przeciwnym razie wdrożenie ich na czas może się nie udać. Konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe trwały jednak bardzo długo, a zapisy ustawy inne niż system śledzenia (dotyczące m.in. możliwości informowania konsumentów o cechach nowatorskich wyrobów tytoniowych) doprowadziły do gorących sporów wewnątrz branży tytoniowej i rządu. Ostatecznie projekt nowelizacji trafił do Sejmu dopiero w lutym tego roku. Posłowie przyjęli go 22 lutego, a prezydent podpisał ustawę 2 kwietnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane