Pytanie Czytelnika

Monika Niewinowska
opublikowano: 14-03-2005, 00:00

Termin można wydłużyć do tygodnia

- Moje przedsiębiorstwo działa w formie spółki cywilnej. Jako właściciele takiej spółki złożyliśmy ze wspólnikiem wniosek o dotację. Załącznikami do tego wniosku są między innymi zaświadczenia z ZUS i urzędu skarbowego o niezaleganiu z płatnościami. Odpowiednie instytucje wystawiły nam zaświadczenie informując jednocześnie, że zaświadczenie dla spółki cywilnej jest wydawane na podstawie danych o samej spółce i każdym ze wspólników.

Regionalna instytucja finansująca poprosiła nas jednak o uzupełnienie załączników, o zaświadczenia wystawione indywidualnie dla każdego ze wspólników. Mieliśmy na to trzy dni. Wystawienie zaświadczenia trwa siedem dni. Co począć w takiej sytuacji?

przedsiębiorca z Bytomia

Od redakcji

Według aktualnej listy załączników do działania 2.1 i 2.3 programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw spółki jawne i cywilne muszą dołączyć zaświadczenia z ZUS i US o niezaleganiu z płatnościami wystawione na spółkę oraz na każdego ze wspólników. Jednakże US i ZUS nie zawsze chcą wydawać takie zaświadczenia, a jeśli już zgodzą się to zrobić, to zwykle trzeba czekać na nie 7 dni, a czas na uzupełnienie wskazany przez RIF to 3 dni. Co robić w takich sytuacjach?

W przypadkach kiedy niemożliwe jest uzyskanie oddzielnych zaświadczeń dla spółki oraz dla wspólników (od ZUS czy US) z racji tego, że dane zaświadczenie dla spółki obejmuje również wspólników, do wniosku należy dołączyć razem z zaświadczeniem dla spółki dokument potwierdzający, że jako płatnik zgłoszona jest spółka. Natomiast Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ma sygnały z US i ZUS, że przedsiębiorcy występują o wydanie zaświadczenia tylko na spółkę i gdyby urząd wiedział, że należy zaświadczenie wydać również w stosunku do każdego ze wspólników z osobna to wyda taki dokument. Jednakże przedsiębiorca musi zwrócić się do US i ZUS z wyraźną prośbą o wydanie osobnego zaświadczenia z podaniem nazwy oraz NIP spółki i NIP poszczególnych wspólników, jeśli są płatnikami.

Decyzją Instytucji Zarządzającej SPO-WKP, którą jest Ministerstwo Gospodarki i Pracy, dopuszcza się wydłużenie terminu uzupełnienia brakujących zaświadczeń z ZUS i US do 7 dni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu