Pytanie Pulsu

ADM
opublikowano: 25-04-2006, 00:00

— Po pokonaniu 3000 tys. pkt WIG20 rośnie praktycznie bez przerwy. Gdzie jest koniec wzrostów?

Remigiusz Sopel, analityk IDM

— Uważam, że WIG20 będzie rosnąć jeszcze długo. Obecny cykl koniunkturalny polskiej gospodarki powinien być znacznie dłuższy niż poprzedni. Moim zdaniem, dobra koniunktura utrzyma się co najmniej do 2009 r. Przyczyną przedłużonej hossy jest bardzo niska stopa inflacji i ciągle spadający wskaźnik cena do zysku (P/E). W 2005 r. współczynnik ten miał wartość 15,1, a w pierwszym kwartale tego roku spadł do 14,4. Taka zmiana stosunku ceny do zysku świadczy o dużym potencjale wzrostowym indeksu, który jest uzasadniony wynikami spółek. Silny złoty i bardzo bogate plany inwestycyjne spółek z warszawskiej giełdy potwierdzają prognozy.

Moim zdaniem, w najgorszym wypadku, WIG20 na koniec roku będzie wart 3850 pkt.

Rafał Salwa, niezależny analityk

— WIG20 ma jeszcze duży potencjał wzrostu. Ale wszystko zależy od tempa. Są dwa scenariusze. Pierwszy wariant, to wzrost do 3600 pkt do 20 maja. Ten wariant stanie się możliwy, gdy ceny ropy spadną, RPP obniży stopy procentowe, a sytuacja polityczna się wyjaśni i powstanie stabilny rząd. Po silnym wzrośnie najprawdopodobniej nastąpi znaczna korekta, nawet o kilkanaście procent.

Drugi scenariusz, to wzrost do 3450-3600 pkt do czerwca. W tym wypadku głównym motorem wzrostu będzie ciągle napływający kapitał do funduszów inwestycyjnych. Nie zaszkodzą oczywiście dobre informacje makroekonomiczne. Po wolnym wzroście korekta będzie słabsza lub w ogóle nie nastąpi. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku dominują obecnie emocje, a ceny zmieniają się skokowo. Wahania kursów nie są uzasadnione wynikami spółek. Coraz trudniej znaleźć spółki, których cena nie jest oderwana od fundamentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ADM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu