PZU wniosło pozew przeciwko audytorowi

Łukasz Świerżewski
18-04-2003, 00:00

PZU skarży w sądzie jednego z byłych audytorów, a równocześnie Zdzisław Montkiewicz, prezes towarzystwa, deklaruje, że spółka może być gotowa do upublicznienia w 3 do 5 miesięcy od podjęcia decyzji przez ministra skarbu.

Szykuje się kolejna sprawa sądowa związana z aferami w PZU.

— W środę złożyliśmy w sądzie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przeciwko biegłemu rewidentowi badającemu sprawozdania spółki w latach 1998-2000 — mówi Zdzisław Montkiewicz, prezes PZU.

Tomasz Fill, rzecznik spółki, doprecyzował, że chodzi o badania w PZU Życie m.in. z okresu, gdy towarzystwem tym kierował Grzegorz W., który od niemal dwóch lat przebywa w areszcie.

W tym okresie audytorem PZU Życie była firma Arthur Andersen. Jej prezesem w tym czasie był Duleep Aluwihare. On też podpisywał się m.in. pod sprawozdaniami skonsolidowanymi grupy PZU, które zawarto w prospekcie emisyjnym przygotowanym w 2001 r. Zapytaliśmy Zdzisława Montkiewicza, czy o tę osobę i firmę chodzi.

— Mówimy o jednym z biegłych rewidentów, współzarządzających obecnie jedną z międzynarodowych firm audytorskich — twierdzi Zdzisław Montkiewicz

Duleep Aluwihare jest partnerem zarządzającym w Ernst & Young. Firma ta odmówiła nam komentarza w tej sprawie.

Prezes PZU zapowiedział, że spółka szykuje też pozwy przeciwko firmom, które w okresie rządów AWS wyprowadzały środki z PZU.

Mimo tak wielu spraw sądowych, Zdzisław Montkiewicz — sam zresztą pozwany przez Eureko w sprawie wypowiedzi na łamach „PB” — twierdzi, że towarzystwo jest niemal gotowe do wejścia na giełdę.

— Jeżeli zapadnie decyzja ministra skarbu, spółka będzie gotowa w ciągu 3 do 5 miesięcy — deklaruje prezes PZU.

Pełna rozmowa ze Zdzisławem Montkiewiczem, prezesem PZU, w programie „Puls — Biznes i Giełda” dziś po 23.00 w Polsacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PZU wniosło pozew przeciwko audytorowi