R22 chce być liderem w CEE

opublikowano: 05-09-2019, 22:00

Firma zakończyła rok rekordowymi wynikami. Dzięki wzrostowi organicznemu i akwizycjom chce podwoić biznes.

Technologiczna grupa R22, specjalizująca się w usługach wspierających firmy w obecności w internecie i automatyzacji procesów biznesowych, ubiegły rok może zaliczyć do udanych. W roku obrotowym, który zakończył się w czerwcu, przychody grupy wzrosły o 32 proc., do rekordowych 145,6 mln zł. Jeszcze szybciej rosła EBITDA — zwiększyła się o 39 proc., do 37,9 mln zł. Zysk netto przypadający akcjonariuszom spółki urósł o 70 proc., do 11,6 mln zł. W ocenie zarządu rekordowe wyniki to efekt m.in. intensywnej pracy nad wzrostem przychodów oraz optymalizacji oferty, jak również międzynarodowej ekspansji.

Liczne akwizycje spółek w obszarze hostingu, zapowiedź dalszej
ekspansji i plan wypłaty dywidendy rodzą pytania o ryzyko potencjalnej emisji
akcji. — Nie mamy takich planów — uspokaja Jakub Dwernicki, prezes R22.
Zobacz więcej

BEZ ROZWODNIENIA:

Liczne akwizycje spółek w obszarze hostingu, zapowiedź dalszej ekspansji i plan wypłaty dywidendy rodzą pytania o ryzyko potencjalnej emisji akcji. — Nie mamy takich planów — uspokaja Jakub Dwernicki, prezes R22. Fot. Marek Wiśniewski

Głównym motorem wzrostu wyników był segment hostingu, który wygenerował w ubiegłym roku 67,2 mln zł przychodów, czyli o 67 proc. więcej niż w poprzednim. EBITDA urosła blisko dwukrotnie, do 20,15 mln zł. Dzięki działaniom organicznym i przejęciom na koniec czerwca grupa miała około 197 tys. klientów hostingowych i prawie 363 tys. domen. Przychody segmentu omnichanel zwiększyły się o 16 proc., do 64,9 mln zł, a EBITDA wzrosła o 24 proc., do 12,9 mln zł. Przychody w telekomunikacji natomiast spadły — do 14,4 z 15,8 mln zł, a EBITDA do 5,6 z 5,9 mln zł.

Apetyt na przejęcia

Ubiegłoroczny wzrost był wzmacniany licznymi akwizycjami. W wyniku przejęcia sześciu spółek grupa R22 zdobyła pozycję lidera rumuńskiego rynku hostingu i domen, osiągając w nim około 25 proc. udziałów. W Rumunii grupa kupiła też 31 proc spółki Blugento, oferującej budowę oraz utrzymanie sklepów internetowych opartych na platformie Magento. Umowa przewiduje możliwość zwiększenia zaangażowania. W czerwcu grupa podpisała umowę nabycia 100 proc. udziałów w spółce Avalon, która jest wiceliderem chorwackiego rynku hostingu i domen. R22 nie zwalnia więc tempa i równolegle prowadzi rozmowy z kilkunastoma podmiotami w sprawie kolejnych przejęć.

— Naszym celem jest utrzymanie tempa wzrostu i rozwój na kolejnych rynkach przy jednoczesnym rozwoju oferty produktowej, oferowaniu kompleksowych narzędzi w zakresie cyfryzacji i automatyzacji procesów biznesowych. W ciągu dwóch lat chcemy podwoić skalę biznesu, co jest możliwe dzięki rozwojowi organicznemu oraz przejęciom na kolejnych rynkach Europy Środkowo- Wschodniej — mówi Jakub Dwernicki, prezes R22, dodając, że informacje o kolejnych akwizycjach mogą pojawić się na początku nowego roku kalendarzowego.

Mimo nakładów inwestycyjnych związanych z przejęciami grupa zmniejszyła zadłużenie netto względem EBITDA do poziomu 1,5. Kolejne akwizycje oraz transakcja wykupu mniejszościowychudziałów w zależnej H88, której drugi etap ma być sfinalizowany do 1 lutego 2020 r., zwiększy zadłużenie grupy.

— Poziom zadłużenia 2-2,5 to jest przedział, w którym chcemy się trzymać — mówi Robert Stasik, wiceprezes R22.

Dywidenda na horyzoncie

W minionym roku obrotowym grupa R22 wygenerowała 35 mln przepływów z działalności operacyjnej. Na koniec roku miała 15,6 mln zł gotówki i ekwiwalentów. Mimo konieczności finansowania akwizycji i rozwoju organicznego po raz pierwszy od debiutu na GPW chce się podzielić zyskiem z akcjonariuszami.

— Celem zarządu jest wypłata dywidendy za miniony rok. Wkrótce przedstawimy propozycję — mówi Robert Stasik.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy