Rachunek firmowy z procentami tylko u nielicznych

Darmowe konto firmowe dla mikroprzedsiębiorcy to rzadkość. Oprocentowanie to już luksus.

Firmowe konta dla najmniejszych firm, głównie jednoosobowych działalności gospodarczych, to dzisiaj standard niemal w każdym banku. Tax Care zbadał, jak wygląda oferta takich kont dla mikroprzedsiębiorcy, którego miesięczne wpływy wynoszą co najmniej 1500 zł, a wszystkie przelewy dokonywane są za pośrednictwem internetu.

Ponadto z firmowego konta korzysta on minimum przez rok i opłaca składki ZUS tylko za siebie, wykonuje też dwa przelewy do urzędu skarbowego, dziesięć do innego banku i cztery przelewy stałe, dwukrotnie w miesiącu wypłaca pieniądze z obcych bankomatów (z prowizją), a jego miesięczne płatności kartą są nie mniejsze niż 500 zł.

Przedsiębiorcy spełniający takie warunki darmowe konto znajdą w Deutsche Banku PBC, Idea Banku oraz Meritum Banku. Natomiast w FM Banku i Banku Pocztowym miesięczny koszt korzystania z rachunku wyniesie 5 zł. Bank Pocztowy nalicza opłatę za używanie karty, natomiast w FM Banku trzeba się z nią liczyć w przypadku dwóch wypłat z bankomatów z prowizją. W Alior Banku miesięczne opłaty za prowadzenie firmowego rachunku wynoszą 7 zł.

Najdroższy jest Bank Gospodarstwa Krajowego, gdzie za prowadzenie rachunku trzeba zapłacić aż 83 zł miesięcznie, na co składa się 40 zł za prowadzenie rachunku, opłaty za wszystkie przelewy internetowe (w tym do ZUS i US) oraz za obsługę konta przez internet (15 zł). W BPS najwięcej kosztuje prowadzenie konta — aż 50 zł miesięcznie. Na brak opłaty z tego tytułu mogą liczyć przedsiębiorcy, których średnie miesięczne saldo za poprzedni miesiąc wynosiło 15 tys. zł.

— Jednak w przypadku mikroprzedsiębiorców, którzy obracają firmowymi pieniędzmi praktycznie cały czas, utrzymanie takiego salda może być trudne — szczególnie w czasach kryzysu, gdy regułą jest, że płatności od kontrahentów wpływają na konto nieregularniei z dużymi opóźnieniami — mówi Agata Szymborska-Sutton z Tax Care.

Nie jest tanio także w BNP Paribas, gdzie opłaty sięgają 51 zł miesięcznie. Składają się na nie: 20-złotowa opłata za prowadzenie rachunku (nie ponoszą jej jedynie firmy, które działają na rynku krócej niż rok), 14 zł prowizji za dwie wypłatyz obcych bankomatów, 5 zł opłaty za 10 przelewów zewnętrznych (do innego banku), a także 12 zł za zlecenia stałe.

Różnice między bankami będą jeszcze większe, jeśli weźmiemy pod uwagę oprocentowanie rachunków firmowych. Tylko w nielicznych bankach pieniądze nie leżą bezczynnie na rachunku, ponadto w części z nich (Volkswagen Bank Polska, PKO BP, BGK) stawki oprocentowania są symboliczne — wahają się od 0,01 proc. do 0,2 proc. w skali roku. W FM Banku oprocentowanie sięga 6 proc., ale tylko w przypadku salda w wysokości między 5 a 10 tys. zł. Niższe i wyższe powoduje brak oprocentowania. W Idea Banku minimalna stawka oprocentowania to 5 proc., a Meritum Bank zaoferuje maksymalnie 2,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Rachunek firmowy z procentami tylko u nielicznych